Terveys
Viikko
MLL: Nuoret kantavat huolta itsetuhoisista ystävistään – Etelä-Pohjanmaalla talousongelmat kuormittavat perheitä"

MLL: Nuoret kan­ta­vat huolta it­se­tu­hoi­sis­ta ys­tä­vis­tään – Ete­lä-Poh­jan­maal­la ta­lous­on­gel­mat kuor­mit­ta­vat per­hei­tä"

02.05.2026 06:30
Tilaajille
"Minusta tuli lääkeaddikti kahden leikkauksen jälkeen” – Auto-onnettomuus muutti Vesa Takalan elämän

"Mi­nus­ta tuli lää­ke­ad­dik­ti kahden leik­kauk­sen jäl­keen” – Au­to-on­net­to­muus muutti Vesa Takalan elämän

01.05.2026 07:30
Tilaajille
Suomalaiset ovat oppineet puhumaan puuta heinää
Kolumni

Suo­ma­lai­set ovat op­pi­neet pu­hu­maan puuta heinää

30.04.2026 20:00 1
Tilaajille
Kosteusvauriot sulkevat liikuntasalin Onkilahden yhtenäiskoulussa – Edessä peruskorjaus tai purku

Kos­teus­vau­riot sul­ke­vat lii­kun­ta­sa­lin On­ki­lah­den yh­te­näis­kou­lus­sa – E­des­sä pe­rus­kor­jaus tai purku

30.04.2026 16:07
Tilaajille
Lapualla ei ole enää vuodeosastoa – Hyvinvointialueen palvelumuutokset konkretisoituvat tyhjiin hyllyihin

La­pual­la ei ole enää vuo­de­osas­toa – ­Hy­vin­voin­tia­lueen pal­ve­lu­muu­tok­set konk­re­ti­soi­tu­vat tyhjiin hyl­lyi­hin

30.04.2026 08:58 14
Tilaajille
Seinäjoen kouluissa muhii vientituote – Mahdollinen osaratkaisu myös E-P:n lasten ylipaino-ongelmiin

Sei­nä­joen kou­luis­sa muhii vien­ti­tuo­te – Mah­dol­li­nen osa­rat­kai­su myös E-P:n lasten yli­pai­no-on­gel­miin

30.04.2026 09:34 1
Tilaajille
Elina Johansson sairastui pikkutyttönä tuhkarokkoon: "On älyvapaata, etteivät kaikki vanhemmat halua suojata lapsiaan, vaikka nykyään on rokotteita"

Elina Jo­hans­son sai­ras­tui pik­ku­tyt­tö­nä tuh­ka­rok­koon: "On äly­va­paa­ta, ett­ei­vät kaikki van­hem­mat halua suojata lap­siaan, vaikka nykyään on ro­kot­tei­ta"

29.04.2026 06:30 5
Tilaajille
Lukijalta Mielipidekirjoitus

Ter­vey­den­huol­lon kes­kit­tä­mi­ses­tä

28.04.2026 20:00
Sydänleikkauksessa ollut Juha Mäenpää kertoo toipumisestaan  – "Rukousten voima toi rauhan"

Sy­dän­leik­kauk­ses­sa ollut Juha Mäenpää kertoo toi­pu­mi­ses­taan – "Ru­kous­ten voima toi rauhan"

28.04.2026 15:46 3
Tilaajille
Kuukausi ja vanhemmat
Julia Vuotila tarvitsee lihavuuslääkettä loppuikänsä – Professori: lääkkeillä ei pitäisi sotkea toimivia kylläisyysmekanismeja

Julia Vuotila tar­vit­see li­ha­vuus­lää­ket­tä lop­pui­kän­sä – Pro­fes­so­ri: lääk­keil­lä ei pitäisi sotkea toi­mi­via kyl­läi­syys­me­ka­nis­me­ja

27.04.2026 06:30 2
Tilaajille
"Osataan epäillä aiempaa herkemmin" – Uniapnean ilmaantuvuus on noussut

"O­sa­taan epäillä aiempaa her­kem­min" – Uniap­nean il­maan­tu­vuus on noussut

27.04.2026 05:00
Tilaajille
Pelkoa ja inhoa ruokalautasella – miten löydämme kestävän reseptin?
Lukijalta Mielipidekirjoitus

Pelkoa ja inhoa ruo­ka­lau­ta­sel­la – miten löy­däm­me kes­tä­vän re­sep­tin?

26.04.2026 20:00 2
Anneli Jäätteenmäki ja Paula Risikko pohtivat pohtivat pelon aiheita ja ikääntymistä – Miten säilyttää herkkyys, kun rahan realiteetit ahdistelevat joka puolelta?

Anneli Jäät­teen­mä­ki ja Paula Risikko poh­ti­vat poh­ti­vat pelon aiheita ja ikää­nty­mis­tä – Miten säi­lyt­tää herk­kyys, kun rahan rea­li­tee­tit ah­dis­te­le­vat joka puo­lel­ta?

26.04.2026 06:30 1
Tilaajille
Hoitajat puuttuneet yksityisyyden puutteeseen päivystyksessä: ”Siellä kuulee ja näkee”

Hoi­ta­jat puut­tu­neet yk­si­tyi­syy­den puut­tee­seen päi­vys­tyk­ses­sä: ”Siellä kuulee ja näkee”

24.04.2026 06:30 1
Tilaajille
Lukijalta Mielipidekirjoitus

Van­hus­ten hoito he­rät­tää huolta

20.04.2026 20:00 1
SSRI-mielialalääkkeitä käyttävien nuorten naisten osuus liki kaksinkertaistui kymmenessä vuodessa

SSRI-mie­lia­la­lääk­kei­tä käyt­tä­vien nuorten naisten osuus liki kak­sin­ker­tais­tui kym­me­nes­sä vuo­des­sa

20.04.2026 08:23
Työterveyttä pilkkahintaan
Kolumni

Työ­ter­veyt­tä pilk­ka­hin­taan

17.04.2026 19:00
Tilaajille
Ikäihmisten Vuorikodissa havaittiin luteita – "Jostain ne tulevat"

Ikä­ih­mis­ten Vuo­ri­ko­dis­sa ha­vait­tiin luteita – "Jos­tain ne tu­le­vat"

17.04.2026 18:00
Tilaajille
Janna Junnonahon rintojen poistosta alkoi kiista: Työnantaja jätti maksamatta sairausloman palkan

Janna Jun­no­na­hon rin­to­jen pois­tos­ta alkoi kiista: Työ­nan­ta­ja jätti mak­sa­mat­ta sai­raus­lo­man palkan

15.04.2026 19:00 3
Tilaajille
Nuoret kokevat makuaineelliset nikotiinipussit trendikkäimmiksi nikotiinituotteiksi

Nuoret kokevat ma­kuai­neel­li­set ni­ko­tii­ni­pus­sit tren­dik­käim­mik­si ni­ko­tii­ni­tuot­teik­si

15.04.2026 10:48