– Onko täällä kaikki maailman ihmiset?
Lapsen kysymys kuuluu Lakeuden Ristin eteisessä, jonka kautta väkeä kulkee sisään kirkkosaliin videotaideteosta katsomaan ja ulos syksyisen pimeään pakkasiltaan. Tungosta on myös Apila-kirjaston ja Kaupungintalon ovilla.
Taidetapahtuma Aalto Aesthetics on jälleen saanut monen ikäiset ihmiset liikkeelle Seinäjoen Aalto-keskukseen. Hieman ennen tapahtuman alkua Apila-kirjaston edustalla odotti väkeä niin lastenrattaiden kuin rollaattoreidenkin kanssa.
Tasan kuudelta oville jonottavien ihmisten ympärillä alkoi kuulua veden pulputusta ja lorinaa, kun Janiv Oskárin ohjaama, Isle Art Industriesin tuottama videoteos Veden alku käynnistyi.
Sisällä kirjastossa Sanni Havaksen interaktiivinen valoteos Yhteen hiileen innostaa varsinkin lapset kokeilemaan yhteistyön voimaa. Valo syttyy teokseen vain silloin, kun kummallakin puolella puhalletaan sensoriin samanaikaisesti.
VHS-nostalgiaa Kaupungintalon aulassa
Kaupungintalon ala-aulassa kävijöitä odottaa monille nostalginen, toisille jo outo näky: VHS-kasetteja ja pieniä kuvaputkitelevisioita. Nurkan takana karaokevideoilla pyörivät vuorotellen Elviksen ja Jorma Kääriäisen kappaleet.
Tamperelaisen VHS-klubin videopajassa saa tutustua aitoihin 1980-luvun videolaitteisiin ja siihen, miten videoita on muokattu VHS-aikana. Yksi VHS-klubin ohjaajista, taiteilija Kalevi Suopursu (oikealta nimeltään Tomi Leppänen) kertoo, että taideprojektissa käytettävät laitteet on saatu lahjoituksina.
– Kukaan ei tee näillä mitään, mutta ne toimivat. Teemme romuilla taidetta, hän sanoo.
VHS-klubilla on hallussaan monenlaista aineistoa karaokevideoista Tampereen yliopistollisen sairaalan VHS-kokoelmaan. Kaupungintalon aulassa televisioruuduilla pyörii ensin illan teemaan sopivasti Alvar Aallosta kertova video, hetkeä myöhemmin Barbie-teemainen kuntoiluvideo. Vuodelta 1985 peräisin olevan mikserin avulla videoihin saa kokeilla lisätä erilaisia efektejä.
Metsä kirkossa
Myös Lakeuden Ristin päätyyn heijastettu videoteos on tänä vuonna yleisöä osallistava. Interaktiivinen videoteos reagoi liikkeeseen, eli yleisö pystyy vaikuttamaan teoksen äänimaisemaan ja seinälle heijastettuun videoprojisointiin kulkemalla valosensoreihin suunnattujen valojen läpi. Teoksen ovat suunnitelleet Ville Tolvanen ja Pauli Kotilainen.
Kirkon sisätilaa puolestaan hallitsee valaistuksen ja liikkuvan kuvan avulla luotu metsätunnelma ja siihen virittävä äänimaisema. Teoksen on suunnitellut Isle Art Industries.
Nyt seitsemättä kertaa järjestetyn Aalto Aesthetics -tapahtuman tuotannosta vastaa Seinäjoen elävän musiikin yhdistys pääyhteistyökumppaninaan Seinäjoen kaupunki.
Tänä vuonna Aalto Aesthetics on laajentunut myös kauppojen, kahviloiden ja ravintoloiden tapahtumaksi eli pidentänyt joukon yrityksiä aukioloaikoja tapahtuman aikana myöhään iltaan asti.