Suomi on toteuttanut seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen ihmisoikeuksia 12. parhaiten Euroopassa. Suomen sijoitus laski tänä vuonna useilla pykälillä sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjä edustavan eurooppalaisen kattojärjestön ILGA-Europen tekemässä vertailussa.
Viime vuonna Suomi toteutti näiden vähemmistöjen oikeuksia vielä kuudenneksi parhaiten.
ILGA-Europen vertailussa tarkastellaan, miten eri maiden lainsäädäntö ja viranomaiset kohtelevat sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjä.
Vertailun kärjessä on Malta. Suomea edellä ovat myös kaikki muut Pohjoismaat ja useat Keski-Euroopan maat. Tanska nousi viime vuoden vertailusta neljä sijaa ja on nyt vertailun toinen.
Heikoiten vertailussa pärjäsivät Turkki ja Azerbaidzhan. Myös useat Itä-Euroopan maat jäivät häntäsijoille.
Keskeneräinen translaki ja intersukupuolisten kohtelu laskeneet sijoitusta
Suomen sijoitusta vertailussa laskevat ihmisoikeusjärjestö Seta ry:n arvion mukaan kesken oleva translain uudistus sekä intersukupuolisten riittämätön suojelu. Intersukupuolisilla tarkoitetaan ihmisiä, joiden sukupuolta määrittävät piirteet eivät ole yksiselitteisesti mies- tai naistyypillisiä.
– Suomessa ei ole kielletty intersukupuolisten lasten lääketieteellisesti tarpeettomia hormoni- ja leikkaushoitoja, vaikka asia on hallitusohjelmassa. Ne tulee yksiselitteisesti kieltää, sanoo Setan pääsihteeri Kerttu Tarjamo järjestön tiedotteessa.
Suomen heikentyneeseen sijoitukseen vaikuttaa Setan mukaan myös sateenkaariperheiden eriarvoinen asema sekä sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjen puutteellinen suojeleminen niin sanotuilta eheytyshoidoilta.
Kommentoidaksesi sinun tulee olla kirjautuneena Facebookiin