Etelä-Pohjanmaan kirjastot saivat eniten avustuksia

Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto on myöntänyt Etelä-Pohjanmaan, Keski-Pohjanmaan, Pohjanmaan, Keski-Suomen ja Pirkanmaan maakuntien yleisille kirjastoille kehittämisavustuksia yhteensä 610 000 euroa.

Avustuksia myönnettiin yhteensä 67 hankkeelle. Avustussummat vaihtelevat 500 eurosta 50 000 euroon. Avustusta myönnettiin muun muassa kirjastojen laajennetun aukiolon kehittämiseen, lukuharrastuksen edistämiseen kirjastojen ja koulujen yhteistyöhön ja kirjastojen verkkopalvelujen sekä oppimisympäristöjen kehittämiseen.

Etelä-Pohjanmaa sai avustuksia yhteensä 192 800 euroa, Pohjanmaa 163 000 euroa ja Keski-Pohjanmaa 27 400 euroa.

Vuonna 2015 voimistuu edelleen kirjastojen laajennetun aukiolon kehittäminen. Laajennetusta aukiolosta ja kirjastopalvelun saatavuuden lisäämisestä käytetään yleisesti nimeä omatoimikirjasto. Molemmilla termeillä viitataan kirjaston aukiolojen lisäämiseen kansalaisten omatoimista asiointia mahdollistamalla. Laajennetun aukiolon kirjastojen palveluja voi käyttää, vaikka henkilökunta ei olisikaan paikalla.

Etelä-Pohjanmaalla rahoitusta sai laajennetun aukioloajan kehittämisen lisäksi muun muassa mediakasvatukseen ja kirjaston verkkopalveluihin liittyvät hankkeet. Pohjanmaalla rahoitusta sai omatoimipalvelujen lisäksi muun muassa alueellisen kirjastopalveluverkon toiminnan kehittäminen ja lukemisen edistäminen monissa eri muodoissa.

Mainos (sisältö jatkuu alla)

Mainos päättyy

Mainos (sisältö jatkuu alla)

Mainos päättyy

    Tilaa Ilkka-Pohjalaisen uutiskirje

    Saat tuoreimmat uutiset ja puheenaiheet suoraan sähköpostiisi

    Tilaa uutiskirje