SPORT-ILVES 4-3 JA (2-1, 0-2, 1-0)
Vaasan Sport palasi jääkiekkoliigassa kahden tappion jälkeen takaisin voittojen tielle kaatamalla Kuparisaaressa Tampereen Ilveksen Michael Parksin komealla jatkoaikamaalilla.
– Parksille ensimmäinen hyvä runkosarjapeli. Harjoituspeleissä hän oli erinomainen, mutta nyt on ollut vähän vaikeeta, sillä harjoituspelit ovat harjoituspelejä ja runkosarjapelit ovat runkosarjapelejä, ynnäsi Sport-luotsi Tomek Valtonen yhdysvaltalaisen alkukautta.
Ottelun avauserässä huippupaikat olivat vähissä, mutta silti maaliverkko soi kolmesti. Avausmaali nähtiin tasavajaalla erän puolivälin jälkeen, kun pirteästi esiintyneen Sam Povoroznioukin tarkka rannelaukaus B-pisteiden välistä löysi oikean osoitteen. Osuma oli amerikkalaiselle liigauran ensimmäinen.
Kotiyleisöä hemmoteltiin lisää ajassa 14.13, kun Ari Gröndahl latasi pitkän hyökkäyksen päätteeksi lätyn siniviivalta tolppien väliin. Ilves tuli puolitoista minuuttia myöhemmin kuitenkin maalin päähän takatolpalla liian vapaana olleen Teemu Rautiaisen laitettua kumilaatta helposti ohi Sport-vahti Mika Järvisen.
Vauhtia ja yritystä riitti toisessakin erässä, mutta ykkösluokan maalipaikkoihin pääseminen oli vaikeaa molemmissa päissä. Varsin vaisun erän pelannut Sport joutui takaa-ajajaksi, kun ensin Juhani Tammisen löysä veto siniviivalta yllätti maskissa olleen Järvisen ja pian tämän jälkeen Stefan Espelandin laukaus ylivoimalla vei vieraat 3-2-johtoon.
– Eka erä meni meille, mutta Ilveksen kavennusmaali harmittaa. Toinen erä oli täysin Ilveksen. Jatkoajalla voi tapahtua mitä vain ja me olimme onnekkaampia, summasi lyhyesti Sportin päävalmentaja Valtonen.
Vaasalaisten ylivoimapelissä on ollut ensimmäisissä sarjapeleissä paljon parantamisen varaa, mutta Parksin napakka osuma kolmannen erän alussa viidellä neljää vastaan toi toivoa paremmasta. Lisäosumia ei Sport enää 60 minuutin aikana saanut, mutta myös oma maali pysyi puhtaana Järvisen muutaman huipputorjunnan myötä.
Yksi liigan viime päivien puhutuimmista aiheista on ollut taas ihan aiheesta päähän kohdistuneet taklaukset, joihin ovat syyllistyneet Kärppien Jari Sailio ja vielä pahemmin SaiPan Cody Kunyk sekä Sportista Porin Ässiin täksi kaudeksi siirtynyt Matti Lamberg. Kolmikon taklauksissa on ollut vastustajan kunnioitus kaukana. Kuparisaaren kamppailussa ei mitään yilyöntejä eilen nähty.
Ensimmäisen 20-minuuttisen jälkeen jäälle tuli Vaahteraliigassa upeasti hopeaa napannut Wasa Royalsin jenkkifutisjoukkue ja toisella erätauolla jäälle ilmestyivät lauantaina Vaasassa yhteen iskevät raskaansarjan nyrkkeilijät Johann Duhaupas ja Jevgeni Orlov.
Sportin pelit jatkuvat jo lauantaina Oulussa Kärppiä vastaan ja sen jälkeen vaasalaiset pääsevät taistelemaan sarjapisteistä vasta ensi viikon perjantaina kotikaukalossa Ässiä vastaan.
n Katso video
kiekko.pohjalainen.fi
Kooste Sport-Ilves-ottelun huippuhetkistä.
ARI IILAHTI

