Pre­si­dent­ti Sauli Nii­nis­tö U19 EM-lop­pu­tur­nauk­sen suo­je­li­jak­si: Turnaus pe­la­taan hei­nä­kuus­sa Sei­nä­joel­la ja Vaa­sas­sa

EM-turnaus saa arvovaltaisen suojelijan. Kuva: Tomi Kosonen
EM-turnaus saa arvovaltaisen suojelijan. Kuva: Tomi Kosonen

Tasavallan presidentti ja Suomen Palloliiton entinen puheenjohtaja Sauli Niinistö tulee toimimaan U19-poikien EM-lopputurnauksen suojelijana.

U19-poikien EM-lopputurnaus pelataan 16.-29. heinäkuuta Seinäjoella ja Vaasassa.

Asiasta kerrotaan turnauksen nettisivuilla .

- Suomi tarjoaa hienojen kisahetkien lisäksi myös ammattimaiset puitteet lopputurnaukselle. Haluankin kiittää kaikkia järjestäjiä sekä lukuisia vapaaehtoisia, jotka varmistatte tapahtuman onnistumisen, Niinistö toteaa nettisivujen jutussa.

- Toivotan kaikille joukkueille ja taustajoukoille menestystä turnaukseen sekä katsojille viihdyttäviä ja vauhdikkaita jalkapalloelämyksiä, Niinistö toteaa.

EM-lopputurnaukseen ovat selvittäneet tiensä isäntämaa Suomen lisäksi Englanti, Ranska, Italia, Norja, Portugali, Turkki ja Ukraina.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä