MTV: Kes­kus­ri­kos­po­lii­si on etsinyt Rasmus Ta­ka­luo­maa kai­kes­sa hil­jai­suu­des­sa La­puan­joes­ta

Lapua
Lapualainen Rasmus Takaluoma katosi reilut viisi kuukautta sitten sen jälkeen, kun hän poistui ravintola Lapuahovista. Arkistokuva.
Lapualainen Rasmus Takaluoma katosi reilut viisi kuukautta sitten sen jälkeen, kun hän poistui ravintola Lapuahovista. Arkistokuva.
Kuva: Pohjanmaan poliisi

Keskusrikospoliisi on etsinyt kuluneen viikon ajan kohta vuoden kadoksissa ollutta Rasmus Takaluomaa Lapuanjoella.

Asiasta uutisoi perjantaina MTV Uutiset.

Keskusrikospoliisi ei ole kertonut julkisuuteen etsinnöistä, jotta tutkijat ovat saaneet tehdä työnsä rauhassa.

MTV Uutiset oli kuitenkin päässyt seuraamaan operaatiota, jossa Takaluomaa etsittiin Lapuanjoella.

KRP:n rikoskomisaario Jussi Luodolla ei kuitenkaan ole mitään uutta kerrottavaa aiheesta.

– Tuloksia ei ikävä kyllä ole.

Lapuanjokea on Luodon mukaan haravoitu nyt viiden päivän ajan. Maanantaina alkaneita etsintöjä on tehty veneestä käsin erilaisilla sensoreilla.

Sukeltajia ei ole käytetty.

– Jos jotain selkeästi poikkeavaa olisi löytynyt, niin toki olisimme sukeltaneet. Mutta tässä vaiheessa ei ole vielä sukellettu, Luoto kertoo MTV:lle.

Vesisateet ovat haitanneet etsintöjä

KRP:n etsinnät ovat kohdistuneet muutaman kilometrin matkalle Lapuanjoen alavirtaan, merta kohti. Kauimmillaan etsintöjä on Lapuan keskustasta katsoen tehty luoteessa sijaitsevalla Pohjapadolla.

Rikoskomisario Luodon mukaan viime aikojen rankat sateet ovat vaikeuttaneet etsintöjä:

– Emme ole saaneet jokea kokonaan haravoitua.

KRP pitää yhä mahdollisena, että Takaluoma saattaa olla Lapuanjoessa. Mahdollisena pidetään myös sitä, että poika olisi kulkenut virran mukana jopa merelle saakka.

– Todennäköisesti jatkamme vielä etsintöjä myöhemmin jollain tasolla.

Keskusrikospoliisi pitää mahdollisena, että katoamiseen liittyisi rikos.

– Se on otettu koko ajan huomioon tähän saakka.

KRP jatkaa katoamisen tutkimista lisäksi kuulusteluilla ja käymällä läpi Lapuan keskustasta saatuja valvontakameratallenteita.

Materiaali on jo kertaalleen käyty läpi, mutta sitä kelataan nyt uudestaan siltä varalta, että jotain olisi jäänyt huomaamatta.

– Totta kai teemme kaikki muutkin normaalit tutkintatoimenpiteet.

Ilmoita asiavirheestä