Päihtyneen kuskin ajoneuvo pyörähti ympäri – Auton jalkatilasta löytyi pieni vauva

Onnettomuus tapahtui Seinäjoentiellä Kauhajoella lauantain ja sunnuntain välisenä yönä. Grafiikka
Onnettomuus tapahtui Seinäjoentiellä Kauhajoella lauantain ja sunnuntain välisenä yönä. Grafiikka
Kuva: Mikko Kiero

Päihtynyt kuljettaja aiheutti viikonloppuna vakavan vaaratilanteen kyydissään olleelle pikkuvauvalle Kauhajoella Seinäjoentiellä.

Autonkuljettaja ajautui lauantain ja sunnuntain välisenä yönä ulos tieltä, jolloin hänen ajoneuvonsa pyörähti katon kautta ympäri. Kuljettajan lisäksi autossa oli pieni, viiden kuukauden ikäinen vauva. Auton takaa tulleet sivulliset löysivät vauvan etupenkin jalkatilasta.

Sekä vauva että kuljettaja vietiin sairaalaan tarkistettaviksi. Alustavien tietojen mukaan vauvalle ja kuljettajalle ei tullut tapauksesta ainakaan vakavia vahinkoja. Kuljettajaa epäillään törkeästä rattijuopumuksesta ja törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. Törkeän rattijuopumuksen raja on 1,2 promillea. Auto vaurioitui onnettomuudessa pahoin.

Tutkinnanjohtaja Jari-Matti Marttala vahvistaa Ilkka-Pohjalaiselle, että autoa kuljettanut henkilö on vauvan huoltaja.

Marttalan mukaan vauva löytyi jalkatilasta turvaistuimesta, ja turvaistuin on suojannut vauvaa ulosajossa.

Istuinrakenne on suojannut vauvaa ja se on ollut kyllä onni tässä onnettomuudessa, hän sanoo.

Uutista päivitetty klo 14.20. Lisätty tutkinnanjohtajan kommentit

Mainos (sisältö jatkuu alla)

Mainos päättyy

Mainos (sisältö jatkuu alla)

Mainos päättyy

Tilaa Ilkka-Pohjalaisen uutiskirje

Saat tuoreimmat uutiset ja puheenaiheet suoraan sähköpostiisi

Tilaa uutiskirje