Van­hem­mat epäi­le­vät lap­sen­sa jou­tu­neen sek­suaa­li­ri­kok­sen uhriksi Vaa­sas­sa – Kirk­ko­her­rat ker­to­vat saa­neen­sa tiedon il­moi­tuk­ses­ta viime vii­kol­la

Vaasa
Vaasassa on noussut epäily lapsen joutumisesta seksuaalirikoksen uhriksi. Kuvituskuvan lapset eivät liity tapaukseen. Arkistokuva
Vaasassa on noussut epäily lapsen joutumisesta seksuaalirikoksen uhriksi. Kuvituskuvan lapset eivät liity tapaukseen. Arkistokuva
Kuva: Jouko Hänninen

Pienen lapsen vanhemmat ovat tehneet ilmoituksen epäilystään, että heidän lapsensa on syksyn aikana saattanut joutua seksuaalirikoksen uhriksi Vaasassa seurakuntien kerhotoiminnassa. Vaasan suomalaisen seurakunnan kirkkoherra Tuomo Klapuri ja Vaasan ruotsalaisen seurakunnan kirkkoherra Mikael Forslund vahvistavat, että he ovat saaneet tiedon tällaisesta ilmoituksesta.

Molemmat seurakunnat ovat kirkkoherrojen mukaan aloittaneet tarvittavat toimenpiteet asian selvittämiseksi ja tehneet vaadittavat ilmoitukset viranomaisille eli poliisille ja lastensuojeluun.

– Teemme yhteistyötä viranomaisten kanssa että saamme selville, mitä oikein on tapahtunut. Meillä on nollatoleranssi näissä tapauksissa, Forslund sanoo.

Asiasta tekee epäselvän se, että tiedossa ei ole kumman seurakunnan toiminnassa epäilty rikos on tapahtunut. Lapsi on siis ollut mukana molempien seurakuntien kerhoissa.

Klapurin tietojen mukaan lapsi on käynyt ainakin suomalaisen seurakunnan päiväkerhossa. Forslund vahvistaa, että ilmoitus koskee molempia seurakuntia.

Ilmoitus tuli yllättäen

Molemmat kirkkoherrat kertovat saaneensa asiasta tiedon viime viikolla. Vanhempia asiasta on informoitu perjantaina.

Klapurin tietojen mukaan asiasta ei ole tätä aiemminkaan ollut tietoa esimerkiksi seurakunnan varhaiskasvatuksen piirissä toimivilla henkilöillä. Myös Forslundin käsitys on, että asiasta ei ole ollut kenelläkään ennakkotietoa.

Loppuviikko meni seurakunnilta asian selvittelyyn. Molemmat kirkkoherrat kertovat auttavansa viranomaisia kaikin mahdollisin tavoin.

Ilmoitus tuli lapsen vanhemmilta. Näin on tapahtunut myös Forslundin tietojen mukaan.

– On iso huoli lapsesta ja siitä on tehty ilmoitus. Ilmoituksen mukaan kyse on ollut syksyn aikana tapahtuneesta toiminnasta. Sitä emme ole tunnistaneet lasten käyttäytymisestä tai muustakaan. Olemme aika hämmentyneitä tästä asiasta, Klapuri sanoo.

"Kukaan ei ole yksin lasten kanssa"

Klapuri sanoo, että ilmoitus otetaan vakavasti. Hän ei usko, että ilmoitusta on tehty kiusantekotarkoituksessa.

– Pyrimme siihen, että lapsilla on aina turvallista olla ja mielestämme on ollutkin. Kirkkoherrana olen etäällä toiminnasta, mutta kun olen keskustellut varhaiskasvatuksen henkilökunnan kanssa, he ovat yhtä ihmeissään siitä, mistä on kysymys. Kerhoissa on koko ajan kaksi aikuista, koulutettua lastenohjaajaa, Klapuri sanoo.

– Meillä on toimintasuunnitelma, jonka mukaan tällaisissa asioissa edetään. Vaadimme kaikilta työntekijöiltä rikosrekisteriotteen. Kerhoissa on aina kaksi lastenohjaajaa paikalla. Kukaan ei ole yksin lasten kanssa, Forslund sanoo.

Vaasan suomalaisen seurakunnan varhaiskasvatuksen toiminta on tältä vuodelta päättynyt.

Ilmoita asiavirheestä