Nämä urheilijat Vaasa palkitsi – katso kuvat ja lista

Vaasan kaupunki palkitsi perjantai-iltana lähes 170 urheilijaa vuoden 2015 urheilumenestyksestä.

Vuosittain järjestettävässä tilaisuudessa palkitaan vaasalaisia urheiluseuroja edustavat juniorisarjojen ja yleisten sarjojen SM-, PM-, EM-, MM- ja olympiamitalistit mukaan lukien vammaisurheilijat.

Vaasan kaupunki palkitsi seuraavat urheilijat:

Amerikkalainen jalkapallo: Aho Harri-Pekka Crocodiles.

Moottoriurheilu: Pihlajaniemi Eppu Sunrise Cruisers, Junior Bike drag race, Kaisla Valtteri Sunrise Cruisers, Junior Bike drag race, Ragnell Kevin, Jalasjärven moottorikerho, motocross.

Paini: Haapaniemi Jimi Vaasan Toverit, Ahola Jimi Vaasan Toverit, Rajakangas Samu Vaasan Voimaveikot, Latvala Waltteri Vaasan Voimaveikot, Helander Jonathan Vaasan Voimaveikot, Sten Riku Vaasan Voimaveikot.

Yleisurheilu: Ansah-Owusu Emmanuel Vaasan Toverit, Keskinen Jere Vaasan Toverit, Löfbacka Mikaela Vasa Idrottssällskap, Richardsson Camilla VIS, Bäck Kristian VIS, Sund Linn VIS, Rauhala Vera VIS, Lövdahl Sofie VIS, Niskala Pyry VIS, Nygård Sanna VIS, Hjerpe Erica VIS, Lindman Kadi VIS, Lang Rasmus VIS, Karlsson Lycke VIS, Kvist Matilda VIS, Westö Mikael VIS, Nukala Jimi Vaasan Vasama, Pullola Emma Vaasan Vasama, Niemi Tara Vähänkyrön Viesti, Salmi Jesse Vaasan Vasama.

Jousiammunta: Leskinen Timo Diana -57, Häggman Viktor Diana-57, Järnefelt Elias Diana-5, Järnefelt Matias Diana-57, Ketelä Tuula Diana-57, Lasen Andreas Diana-57, Laurila Aila Diana-57, Leppänen Wilma Diana-57, Karlsson Otto Diana-57, Keski-Hannula Jere Diana-57, Ketelä Tommi Diana-57, Koivisto Jasmin Diana-57, Koivisto Oliver Diana-57, Lehtomäki Hanna Diana-57, Lindroos Tero Diana-57, Holm Hugo Diana-57, Smeds Oskar Diana-57, Smeds Ylva Diana-57, Tekoniemi Antti Diana-57, Valtari Saku Diana-57.

Ju-jutsu: Paloheimo Aron Wasa Move, hokutoryu ju-jutsu, Pietikäinen Amos Wasa Move, hokutoryu ju-jutsu, Kuusisto Mira BBJ Vaasa, Brasilian jujutsu, Tanskanen Toni BBJ Vaasa, Brasilian jujutsu.

Uinti: Haglund Emma Vaasan Uimaseura, Lydman Alex Vaasan Uimaseura, Khalili Nader Vaasan Uimaseura, Pollari Ina Vaasan Uimaseura, Mielty Milja Vaasan Uimaseura, Hatunen Lauri Vaasan Uimaseura, Korpi Samuli Vaasan Uimaseura, Palovuori Mira Vaasan Uimaseura, Fjellström Claes Vaasan Uimaseura, Oksakari Joona Vaasan Uimaseura.

Triathlon: Taimisto Hermanni Vaasan Uimaseura.

Alppihiihto: Ylipulli Veera PHS-Alppi, Boström Lisa Vaasan Hiihtoklubi, Torsti Samu Vaasan Hiihtoklubi.

Suunnistus, hiihtosuunnistus ja pyöräsuunnistus: Nurmi Miika Vaasan Suunnistajat, Manderbacka Hanne Vaasan Suunnistajat, Mallberg Sonja Vaasan Suunnistajat, Tuomisto Anu Vaasan Suunnistajat, hiihtosuunnistus, suunnistus, Tuomisto Satu Vaasan Suunnistajat hiihtosuunnistus, suunnistus, Sjövall Cecilia Vaasan Suunnistajat Välimaa Eveliina Vaasan Suunnistajat ry, hiihtosuunnistus, pyöräsuunnistus.

Keilailu: Rantala Sari Vaasan Wellas, Rantala Lilian Vaasan Wellas.

Golf: Ala-Marttila Jukka Vaasan Wellas.

Potkunyrkkeily: Suksi Pirkka Wasa 3 Roots, Kurkimäki Joni Wasa 3 Roots.

Jalkapallo: Lehtimäki Akseli VPS Juniorit.

Nyrkkeily: Joenperä Milla Boxing Club Waasa, Lampela Satu Boxing Club Waasa, Marins Doris Boxing Club Waasa, Lehmusvirpi Antti Boxing Club Waasa, Matchim Jirawat Boxing Club Waasa.

Pesäpallo: Vähänkyrön Viesti B-pojat Dahlström Jesse, Haikola Eetu, Hakomäki Juho, Haukkala Eetu, Haukkala Manu, Jakobsson Anttoni, Karvonen Eero, Keski-Koukkari Juuso, Lintala Tommi, Ojala Joni, Ojanen Jari, Reinikka Riku, Saukkoranta Olli.

Purjehdus: Luhta Antti Wasa Segelförening, Neuvius Johan Wasa Segelförening, Björklund Mats Wasa Segelförening, Forth Petter Wasa Segelförening.

Maastohiihto: Mäki Joni Vaasan Hiihtäjät.

Voimistelu: Hintikka Jutta, Alanko Janika, Kallionpää Iiris, Norja Aino, Rintamäki Aune, Punnonen Ursula, Ala-Heikkilä Laura, Halla-aho Milla, Suomela Jutta Vaasan Vasamattaret, voimistelu, Lidia Z-joukkue.

Ampumaurheilu: Mukari Mauri Vähänkyrön Viesti, Blom Esa, Blom Emily Vaasan Ampujat, Fred Christer Vaasan Ampujat ry, Iso-Oja Olli Vaasan Ampujat, Kamis Bengt Vaasan Ampujat, Karp Roger Vaasan Ampujat, Keski-Hannula Raimo Vaasan Ampujat, Kivisaari Tomi Vaasan Ampujat, Kosola Vesa Vaasan Ampujat, Lindroos Reijo Vaasan Ampujat, Lundvik Jonas Vaasan Ampujat, Mikkola Matti Vaasan Ampujat, Maunula Hannu Vaasan Ampujat, Muotio Jyrki Vaasan Ampujat, Niskanen Jussi Vaasan Ampujat, Ollila Jari Vaasan Ampujat, Pakka Aki Vaasan Ampujat, Peltokoski Raine Vaasan Ampujat, Rauma Niina Vaasan Ampujat, Rönnqvist Mikael Vaasan Ampujat, Skata Ronnie Vaasan Ampujat, Sevola Mauri Vaasan Ampujat, Välivainio Kimmo Vaasan Ampujat.

Ampumajuoksu: Keskinen Nella Vähänkyrön Viesti, Vaasan Suunnistajat, ampumasuunnistus, rulla-ampumahiihto, ampumajuoksu, pyöräsuunnistus, Ala-Ikkelä Eveliina Vähänkyrön Viesti, Hautala Maiju Vähänkyrön Viesti.

Tanssiurheilu: Ala Sofia, Björkholm Rasmus, Forsén Frej, Hoffren Heta, Huhmarsalo Jenny, Hyden Oskar, Ivars Malin, Jousmäki Amanda, Kallio Venla, Kristo Petrus, Kronqvist Elsa, Kukkola Krista, Laitila Oscar, Mansnerus Isabella, Norrgård Emilia, Pekkala Emma, Pieniluoma Niina, Portin Lina, Raja-aho Tuukka, Riihimäki Oskari, Hedman Vera, Törmä Ninja, Vesterback Daniel, Zittra Emil, Tanssikoulu Kipinä, street tanssi, hip-hop.

Salibandy: Hakala Harri, Pöyhönen Kimmo, Jansson Markku, Puska Thomas, Broända Sune, Ämmänkoski Antti Salibandyseura SB Vaasa, sähköpyörätuoli salibandy.

Sukellus: Mäki-Jussila Kristian Bothnia Gulf Drivers.

Kädenvääntö: Ketola Erika Jurvan Urheilijat.

Sulkapallo: Puska Thomas, Villanen Timo.

Kommentoi