TULOKSIA

Praha

Miesten Euroopan-kiertueen kilpailu, tilanne 1. kierroksen jälkeen (par 72):

66 lyöntiä (6 alle par): Ryan Evans Englanti,

67 (-5): Thomas Pieters Saksa, Peter Hanson Ruotsi,

...71 (-1): mm. Mikko Korhonen Suomi (jakaa sijaa 3).

Mestarien liiga

Viimeinen karsintakierros, 1. ottelut:

Dundalk, Irlanti-Legia Varsova, Puola 0-2 (0-0)

56. Nemanja Nikolic 0-1, 90. Alexandar Prijovic 0-2.

Celtic, Skotlanti-Hapoel Beer Sheva, Israel 5-2 (3-0)

9. Tom Rogic 1-0, 39. Leigh Griffiths 2-0, 45. Griffiths 3-0, 55. Maranhao 3-1, 57. Maor Melikson 3-2, 73. Moussa Dembele 4-2, 86. Scott Brown 5-2.

Ludogorets, Bulgaria-Viktoria Plzen, Tshekki 2-0 (0-0)

51. Cosmin Moti 1-0, 64. Virgil Misidjan 2-0.

Villarreal, Espanja-Monaco 1-2 (1-1)

3. Fabinho 0-1, 36. Alexandre Pato 1-1, 72. Bernardo Silva 1-2. M: 87. Benjamin Mendy ulosajo.

Porto, Portugali-AS Roma, Italia 1-1 (0-1)

21. oma maali 0-1, 61. Andre Silva 1-1. R: 41. Thomas Vermaelen ulosajo.

Eurooppa-liiga

Playoff-kierroksen 1. osaottelut:

Astana, Kazakstan-BATE Borisov, Valko-Venäjä 2-0 (0-0), Dinamo Tbilisi, Georgia-PAOK, Kreikka 0-3 (0-1), SönderjyskE, Tanska-Sparta Praha, Tshekki 0-0, Krasnodar, Venäjä-Partizani Tirana, Albania 4-0 (3-0, Midtjylland, Tanska-Osmanlispor, Turkki 0-1 (0-1)

Miesten Ykkönen

Haka-KTP 2-2 (1-0)

26. Emenike Uchenna Mbachu 1-0, 47. Ville Oksanen 1-1, 75. Jussi Aalto 1-2, 87. Mbachu 2-2.

Yleisöä: 917.

JJK 18 11 3 4 31-20 36

TPS 18 11 1 6 37-26 34

AC Oulu 18 9 4 5 35-20 31

KPV 18 8 3 7 30-31 27

Haka 18 6 6 6 31-29 24

Jaro 17 5 7 5 24-21 22

EIF 18 7 1 10 27-37 22

KTP 18 5 6 7 32-32 21

GrIFK 18 6 3 9 19-30 21

Jazz 17 2 4 11 26-46 10

Seuraavat ottelut: 20. 8. AC Oulu-GrIFK, 21. 8. EIF-KPV, TPS-Haka, Jaro-Jazz, 22. 8. KTP-JJK, 27. 8. JJK-EIF, 28. 8. KPV-GrIFK, KTP-AC Oulu, Jaro-TPS, Jazz-Haka.

Kuopio

FIS-cupin 5. kilpailu, HS127:

1) Jan Ziobro Puola 240,4 pistettä (127,5 ja 123,5 metriä), ...5) Andreas Alamommo Suomi 198,8 (114-120), ...11) Janne Korhonen Suomi 178,2 (114,5-110), ...14) Elias Vänskä Suomi 174,2 (116-106), ...20) Eetu Nousiainen Suomi 171,1 (112-107,5, 21) Niko Kytösaho Suomi 170,4 (112-107,5), ...27) Olli Muotka Suomi 146,9 (114-92,5).

Miesten Superpesis

2. puolivälierät (3 voitolla välieriin:

Kitee-Vimpeli 0-1 (1-2, 1-1)

Kitee: 0001 = 1 0001 = 1 0

Vimpeli: 1010 = 2 0100 = 1 1

Kitee: Simo Rahunen 0/1, Sami Partanen 2/0, Veli-Matti Sigvart 0/1.

Palkitut: I Simo Rahunen, II Joni Matikainen.

Vimpeli: Teemu Isoketo 0/2, Henri Puputti 2/1, Tuomo Lönnmark 1/0.

Palkitut: I Henri Puputti, II Severi Lassila.

Yleisöä: 1 180.

Voitot 0-2.

Koskenkorva-Joensuu 0-2 (2-3, 2-4)

Koskenkorva: 2000 = 2 2000 = 2 0

Joensuu: 0210 = 3 0013 = 4 2

Koskenkorva: Tuomas Tuohisaari 0/1, Juuso Myllyniemi 0/1, Juho Toivola 0/2, Antti Kuusisto 1/0, Jere Dahlström 2/0, Jouni Mäki 1/0.

Palkitut: I Juho Toivola, II Antti Kuusisto.

Joensuu: Timo Kallio 0/1, Tuomas Jussila 0/2, Lauri Kivinen 0/2, Aleksi Rautiainen 1/1, Mikko Kemppainen 1/0, Jonne Kemppainen 0/1, Juha Niemi 5/0.

Palkitut: I Juha Niemi, II Timo Kallio.

Yleisöä: 1 641.

Voitot 1-1.

Oulu-Kouvola 2-0 (8-4, 5-2)

Oulu: 5210 = 8 1040 = 5 2

Kouvola: 1111 = 4 0110 = 2 0

Oulu: Saku Hakkarainen 0/3, Jere Vikström 0/4, Ville-Pekka Jokinen 0/1, Antti Korhonen 1+4/1, Marko Pelkonen 2/0, Tapani Piri 0/1, Hannu Huuskonen 2/0, Matti Korhonen 3/1, Jali-Matti Kurkela 1/2.

Palkitut: I Hannu Huuskonen, II Antti Korhonen.

Kouvola: Tommi Mäentausta 0/2, Anssi Lammila 1/2, Matti Latvala 1/0, Sasu Toikka 2/0, Matti Saukko 0/1, Valentin Ikonen 1/0, Teemu Nurmio 0/1, harhat 1.

Palkitut: I Tommi Mäentausta, II Valentin Ikonen.

Yleisöä: 1 578.

Voitot 1-1.

Hyvinkää-Sotkamo 0-2 (3-5, 1-6)

Hyvinkää: 1002 = 3 1000 = 1 0

Sotkamo: 1310 = 5 4110 = 6 2

Hyvinkää: Lauri Vierimaa 0/2, Juha Katajisto 1/1, Riku Hokkanen 0/1, Ville Kero 2/0, harhat 1.

Palkitut: I Juha Puhtimäki, II Riku Hokkanen.

Sotkamo: Niko Korhonen 0/2, Niilo Piiponniemi 0/2, Antti Hartikainen 0/1, Toni Kohonen 2/1, Immo Rautiainen 0/2, Kosti Rautiainen 1/0, Jani Komulainen 2/2, Roope Korhonen 3/0, Niko J Korhonen 2/1, harhat 1.

Palkitut: I Toni Kohonen, II Roope Korhonen.

Yleisöä: 1 030.

Voitot 0-2.

Seuraavat ottelut: 20. 8. Sotkamo-Hyvinkää, Vimpeli-Kitee, Joensuu-Koskenkorva, Kouvola-Oulu.

Naisten Ykköspesis

2. nousuottelu, kolmella voitolla nousee Superpesikseen:

Lappajärvi-Mynämäki 2-0 (5-1, 6-3)

Lappajärvi: 3101 = 5 3300 = 6 2

Mynämäki: 1000 = 1 0003 = 3 0

Lappajärvi: Kaisa Jaakkola 0/2, Emma Kiviniemi 0/2, Tanja Tuomela 1/2, Essi Ritola 4/2, Janina Männikkö 2/0, Roosa Aho 1/0, Karoliina Luoma-aho 0/2, Inka Mäki 0/1, Emmi Peltola 1/0, harhat 2.

Palkitut: I Essi Ritola, II Ella Mäki.

Mynämäki: Henna Nurmi 0/1, Kati Tanhua 1+0/2, Mari-Ann Lehtinen 0/1, Karoliina Lehtonen 1/0, Meri Kylänpää 1/0, harhat 1.

Palkitut: I Kati Tanhua, II Johanna Käkönen.

Yleisöä: 179.

Voitot 1-1.

Seuraava ottelu: 20.8. Mynämäki-Lappajärvi

Lahti

1. lähtö, sh 2140 m: 1) Kapor/Timo Tuominen 30,0 (4,15), 2) Reissari 31,0 (5,16).3) Eko-Voima 30,9 x (14,37).4) Vilviiri 32,3 (49,59). Toto (11-9-12): 4,15 1,43-1,86-2,80 9,53.

2. lähtö, lv 2140 m Kolmivuotislähtö: 1) Uncomparable*/Tuomas Korvenoja 18,1 (1,96), 2) Earthquaker 18,1 (17,6).3) The Jade Caramel 18,4 (5,27).4) Caakao 18,6 (16,34). Toto (9-7-12): 1,96 1,25-2,63-1,65 17,52.

3. lähtö, sh 2140 m: 1) Hilun Vipinä/Arto Hammar 30,5 (1,87), 2) Mellun Myrsky 31,0 (46,83).3) Jemmatar 30,2 (5,49).4) Säveling 30,9 (16,95).poissa: 2, 10. Toto (5-3-8): 1,87 1,29-4,01-1,74 25,73.

4. lähtö, Toto4-1, lv 2140 m: 1) Mystic Power/Olli Koivunen 14,8a (6,71), 2) Rocket Richard 14,8a (12,34).3) Grainfield Fiona 15,1a (18,03).4) Miraz 15,2a (3,71).poissa: 8, 9. Toto (11-2-12): 6,71 2,70-4,15-5,79 32,15. Toto4 voitto-osuus: 16,50.

5. lähtö, Toto4-2, sh 2140 m Racing Amatööriohjastajien SM-lliga: 1) Virmaan Into/Jarno Nykänen 28,5a x (3,96), 2) Valtran Pimu 28,6a x (10,64).3) Aronin Muisto 28,7a (12,11).4) Marj-Lovviisa 28,8a (5,2). Toto (8-1-9): 3,96 2,44-2,78-2,95 23,53. Toto4 voitto-osuus: 37,20.

6. lähtö, Toto4-3 DUO-1, lv 2640 m: 1) Mounting Mood/Jukka Torvinen 15,9a (37,54), 2) Pine Crown Girl 16,1a (1,84).3) Finest Chocolate 16,1a (23,26).4) Winning Christina 16,1a (25,78).poissa: 9, 11. Toto (6-7-1): 37,54 6,11-1,33-2,27 32,30. Toto4 voitto-osuus: 1006,30.

7. lähtö, Toto4-4 DUO-2 TROIKKA-1, lv 2140 m: 1) Callum/Peter Lindroos 14,3a (2,79), 2) Blame Pizzaz 14,3a (3,69).3) Shadoom 14,4a (11,3).4) Karl Adam 14,6a (31,78). Toto (12-5-11): 2,79 1,33-1,53-2,30 4,15. Toto4 voitto-osuus: 2733,50. Troikka: 63,68. Päivän Duo: 6-12, kerroin: 254,84.

8. lähtö, lv 2140 m: 1) Kingfisher Fellow/Mika Forss 16,0a (3,88), 2) Beyond A Glance 16,1a (19,06).3) Masterpeace 16,2a (2,45).4) Stone Capes Ohio 16,2a (49,45). Toto (4-2-1): 3,88 1,57-2,73-1,35 43,50.

9. lähtö, TROIKKA-2, lv 2140 m: 1) Toto Grotto/Juha Utala 16,3a (7,63), 2) Neve Di Gio 16,3a (3,59).3) First Revenge 16,5a (2,12).4) Red Sky At Night 16,6a (34,43).poissa: 7. Toto (6-1-2): 7,63 1,50-1,46-1,21 20,76. Troikka: 141,74.

Toto4 pelivaihto 93 362,80 e, voitto-osuus 2 733,50 e

Pelivaihto 267 920,00 e, yleisöä 2 398

Kokkola

1. ponilähtö, ponilähtö 1100 m: 1) Pirttirannan Forte/Eveliina Hietanen 2,55,5, 2) Kotimäen Wanda 2,54,0.3) Herra Pätkä 207 SH 2,38,5 x.4) Ofelia 2,45,2.

1. lähtö, sh 2100 m: 1) Ämpäri/Markku Hietanen 35,5 (3,02), 2) Venlan Vekkuli 35,5 (17,07).3) Vilivillis 34,9 (10,61).4) Tovin Lento 35,0 x (130,9).poissa: 5. Toto (7-10-14): 3,02 1,89-4,14-2,76 17,82.

2. lähtö, lv 2100 m: 1) Keep Calm/Jouni Polso 20,5 (4,38), 2) Mum’s Kassandra 19,9 (146,2).3) Darius Star 19,9 (87,72).4) Donamarie 20,0 (39,87).poissa: 7. Toto (1-11-13): 4,38 5,37-4,95-28,71 596,71.

3. lähtö, lv 2100 m: 1) Parisiodi/Veli Nurminen 17,0a (5,42), 2) Secret Samira 17,5a (5,79).3) King J Cash 17,8a (6,07).4) Cee Over Her Eyes 17,9a (3,92).poissa: 2, 8. Toto (1-9-5): 5,42 1,86-1,44-1,82 8,10.

4. lähtö, Toto4-1, lv 2100 m: 1) Pitbull/Juha Länsimäki 17,1a (13,02), 2) Queen It 17,2a (1,37).3) Inoui 17,3a (6,51).4) Classical Star 17,6a (34,73). Toto (7-6-3): 13,02 1,38-1,10-1,49 3,12. Toto4 voitto-osuus: 9,50.

5. lähtö, Toto4-2, sh 2100 m: 1) Pehveri/Aleksi Kytölä 29,0a (2,45), 2) Jamas Victor 29,1a (8,74).3) Jalomies 29,5a (13,12).4) Pelarin Tähti 29,6a (19,08).poissa: 3. Toto (7-6-8): 2,45 2,57-2,68-3,53 11,09. Toto4 voitto-osuus: 13,40.

6. lähtö, Toto4-3 DUO-1, lv 1600 m: 1) Archie Ride/Santtu Raitala 16,5a (3,52), 2) Classical Winner 17,0a (16,67).3) Hamtaro S 17,2a (14,45).4) Liona 17,3a (9,22).poissa: 10. Toto (7-3-9): 3,52 1,80-3,60-4,22 24,55. Toto4 voitto-osuus: 16,20.

7. lähtö, Toto4-4 DUO-2, lv 2100 m: 1) Spicy Day/Ahti Antti-Roiko 16,1a (6,4), 2) Velvet Collins 16,5a (8,15).3) Decena 16,8a (6,52).4) Cold Mermaiden 16,8a (3,62).poissa: 11. Toto (8-7-10): 6,40 2,52-3,54-1,90 21,63. Toto4 voitto-osuus: 45,90. Päivän Duo: 7-8, kerroin: 14,83.

8. lähtö, lv 2100 m Nuorten sarja 2016: 1) Carla Cates/Veli-Erkki Paavola 16,5 (2,81), 2) Expanse’s Tornado 17,3 (13,83).3) Moonwhisper 17,8 (3,95).4) Edward Star 17,4 (80,51). Toto (12-1-6): 2,81 1,67-4,05-2,07 17,71.

9. lähtö, TROIKKA-1, lv 2100 m: 1) Hamis Fameraiser/Niko Jokela 17,7a (1,76), 2) Will Be Crescent 18,0a (3,85).3) Quick Desire 18,1a (30,86).4) Drinks Please 18,2a (7,92).poissa: 2, 6, 8. Toto (7-1-3): 1,76 1,17-1,22-3,25 3,47. Troikka: 74,75.

10. lähtö, sh 2100 m: 1) Jetsu/Veli-Erkki Paavola 30,9a (7,58), 2) Liivate 30,9a (2,3).3) Rankkari 31,2a (10,52).4) Piirron Vauhti 31,5a x (5,4). Toto (1-8-5): 7,58 1,53-1,70-1,91 12,21.

Toto4 pelivaihto 17 557,80 e, voitto-osuus 45,90 e

Pelivaihto 63 087,00 e

Helsinki

Suomen miesten maajoukkue Uumajassa ja Vantaalla 8.-11. syyskuuta pelattaviin Ruotsi-otteluihin:

Maalivahdit: Eero Kosonen Växjö Vipers, Pyry Luukkonen TPS.

Puolustajat: Petri Hakonen FC Helsingborg, Krister Savonen Classic, Juha Kivilehto FC Helsingborg, Jesperi Lindfors Espoon Oilers, Janne Lamminen Classic, Nico Salo Classic, Tatu Väänänen SV Wiler Ersigen, Lauri Stenfors TPS, Tero Tiitu EräViikingit.

Hyökkääjät: Janne Hoikkanen Happee, Eemeli Salin Classic, Mika Moilanen EräViikingit, Juuso Heikkinen Happee, Lauri Kapanen EräViikingit, Joonas Pylsy Classic, Jani Kukkola EräViikingit, Mika Kohonen FC Helsingborg, Peter Kotilainen Happee, Jami Manninen FC Helsingborg, Miko Kailiala EräViikingit.

Päävalmentaja: Petri Kettunen.

Valmentajat: Mika Ahonen, Juha Jäntti, Henri Toivoniemi.

Iisalmi

Yleisurheilun veteraanisarjojen eli Suomen Aikuisurheiluliiton (=SAUL) SM-kilpailut käytiin Iisalmessa. Mukaan oli ilmoittautunut viiden vuoden välein 30-95-vuotiaiden sarjoihin yhteensä 952 kilpailijaa. Kauhajoen Karhun Armas Rantala paransi M 90 moukarissa (3 kg) omaa ME-tulostaan sentillä.

M 90 100 m +0,3 2) Kurt Byggmästar IFDrott 21,83 200 m -0,5 1) Kurt Byggmästar IFDrott 56,08 200 m aj +0,1 1) Kurt Byggmästar IFDrott 40,31 kuula 1) Armas Rantala KaKa 9,28 kiekko 1) Armas Rantala KaKa 19.56 paino 1) Armas Rantala KaKa 10.86 moukari 1) Armas Rantala KaKa 25.99 (ME) keihäs 1) Armas Rantala 19.45 M 85 kuula 3) Martti Mäkelä LaVe 7.91 kiekko 2) Martti Mäkelä LaVe 16.40 paino 3) Martti Mäkelä Lave 9.05 moukari 5) Martti Mäkelä LaVe 21.75 keihäs 4) Martti Mäkelä Lave 12.97 M 80 800 m 4) Eri Friman MaxmoIF 4.36,03 1500 m 3) Eri Friman MaxmoIF 9.16,91 5000 m 2) Eri Friman MaxmoIF 37.11,14 korkeus 3) Jaakko Yli-Huita LaihLu 1.00 moukari 3) Ilmari Tuomela Tetu 25.96 M 75 100 m +1,2 4) Pär Granbacka IFDrott 17,04 200 m -0,7 4) Pär Granbacka IFDrott 36,02 400 m 2) Pär Granbacka IFDrott 1.28,77 80 m aj +1,3 3) Pär Granbacka IFDrott 19,90 300 m aj 2) Pär Granbacka IFDrott 1.13,94 korkeus 3) Aarne Haapala LaihLu 1.18 seiväs 2) Aarne Haapala LaihLu 2.20 paino 5) Aulis Savola LaVe 12.32 moukari 6) Aulis Savola LaVe 30.64 keihäs 3) Aulis Savola LaVe 32.59 M 70 100 m +0,4 6) Arvi Kangastie LaVe 15,46 (ae 15,32) 400 m 2) Sten Haglund IFDrott 1.08,28 800 m 1) Sten Haglund IFDrott 2.42,84 80 m aj +0,3 5) Arvi Kangastie LaVe 19,87 300 m aj 1) Sten Haglund IFDrott 55,30 kiekko 3) Timo Korpi-Kokko JalJa 35,78 paino 2) Reima Mäki-Äijälä KaKa 17,04 moukari 2) Reima Mäki-Ãijälä KaKa 44.88 keihäs 6) Arvi Kangastie LaVe 30.75 5000 m kävely 1) Reijo Viianen JalJa 32.59,79 2) Åke Tarvos IFPedersP 35.30,79 M 65 400 m 4) Ahti Finning KuntoP (Alahärmä) 1.08,81 800 m 2) Aki Aho-Mantila IK 2.32,89 1500 m 3) Aki Aho-Mantila IK 5.17,75 korkeus 5) Tapani Leppälä KuntoP (Vaasa) 1.36 kuula 6) Tapani Leppälä KuntoP (Vaasa) 11.08 kiekko 1) Heikki Myllykangas EPUV 47.94 6) Heino Heikkilä AK 36.98 7) Reijo Viitakoski KaKa 36.86 paino 1) Ole Sundqvist IKFalken 16.65 5) Pekka Sivula EPUV 13.07 6) Pauli Mäkelä YKV 13.06 moukari 4) Pauli Mäkelä YKV 34.33 5) Pekka Sivula EPUV 31.92 5000 m kävely 6) Esko Hyyppä Vive 36.29,71 M 60 100 m +0,6 6) Kari Ristimäki SSU 20,42 (ae 14,42 +0,7) 200 m -0,7 3) Erkki Salo IK 30,37 400 m 1) Erkki Salo IK 1.06,82 800 m 3) Erkki Salo IK 2.33,46 100 m aj +0,3 2) Kalevi Kytölä KuntoP (Alajärvi) 19,13 korkeus 2) Kalevi Kytölä Kuntop (Alajärvi) 1.42 5) Simo Kangastie KuntoP (Lapua) 1.27 seiväs 3) Seppo Kivimäki VaVa 2.70 5) Kalevi Kytölä KuntoP (Alajärvi) 2.60 pituus 6) Kalevi Kytölä KuntoP (Alajärvi) 4.20 +0,4 13) Simo Kangastie KuntoP (Lapua) 3.25 -0,3 Jouko Nikula KuntoP (Mustasaari) NM 3-loikka 4) Kalevi Kytölä KuntoP (Alajärvi) 9.46 -0,2 6) Simo Kangastie KuntoP (Lapua) 7.41 -0,1 kuula 1) Jouko Nikula KuntoP (Mustasaari) 13.22 kiekko 4) Jouko Nikula KuntoP (Mustasaari) 42.32 paino 4) Tuomo Jantunen EPUV 15.43 moukari 8) Tuomo Jantunen EPUV 34.26 M 55 200 m -0,1 6) Gerhard Stenroos IDDrott 30,05 (ae 29,36) 400 m 5) Gerhard Stenroos IFDrott 1.07,42 10000 m 2) Christian Fremling WasaEnd 36.53,0 paino 1) Risto Katajamäki TöVe 45.58 M 50 100 m +0,3 1) Tomas Nylund IKFalken 12,09 (ae 12,60) 200 m +0,6 1) Tomas Nylund IKFalken 24,75 (ae 25,68) 400 m 1) Tomas Nylund IKFalken 55,87 800 m 5) Markku Ainali YKV 2.27,80 pituus 5) Harri Yli-Huita LaihLu 5.03 +0,8 kuula 5) Pasi Haapoja KuRy 12.15 kiekko 1) Johan Ã…kerlund IFLänken 55.75 5) Esa Kohtala KaKa 40.91 paino 1) Johan Ã…kerlund IFLänken 15.94 2) Jukka Perälä KaKa 14.60 5) Hannu Rintaniemi EPUV 13.09 moukari 7) Hannu Rintaniemi EPUV 35.87 Jukka Perälä KaKa NM keihäs 1) Timo Tikka EPUV 57.57 M 45 800 m 4) Niklas Wikblom IFNykN 2.20,95 1500 m 3) Niklas Wikblom IFNykN 4.44,22 10000 m 3) Niklas Wikblom IFNykN 37.50,13 seiväs 2) Ari Lahti-Luopa JalJa 2.80 kuula 8) Pasi Taipale EPUV 10.61 kiekko 10) Pasi Taipale EPUV 26.41 paino 2) Pasi Taipale EPUV 11.46 moukari 3) Pasi Taipale EPUV 32.46 M 40 kiekko 5) Tuomo Tarvainen KaWi 38.76 paino 1) Tuomo Tarvainen KaWi 16.64 moukari 1) Tuomo Tarvainen KaWi 58.21 M 35 100 m +0,9 7) Matti Heikkilä PUS 13.11 200 m +0,5 6) Juha Järvelä KuRy 26,73 7) Matti Heikkilä PUS 27,15 400 m 3) Juha Järvelä KuRy 57,19 5) Tommy Lahti IFFemman 1.15,10 800 m 2) Juha Järvelä KuRy 2.04,74 1500 m 1) Juha Järvelä KuRy 4.19,47 7) Tommy Lahti IFFemman 5.27,31 5000 m 6) Tommy Lahti IFFemman 20.49,71 10000 m 1) Christian Grannas VörÃ¥IF 34.16,11 400 m aj 3) Tommy Lahti IFFemman 1.45,25 korkeus 2) Tommy Lahti IFFemman 1.42 pituus 6) Tommy Lahti IFFemman 4.23 -0,2 3-loikka 3) Tommy Lahti IFFemman 8.74 +0,6 kuula 5) Karri Kulmala EPUV 10.19 paino 1) Juhana Mäkelä YKV 18.29 3) Karri Kulmala EPUV 10.74 moukari 1) Markus Granö IKFalken 59.14 2) Juhana Mäkelä YKV 57.24 keihäs 1) Petri Lätti EPUV 55.74 2) Karri Kulmala EPUV 43.96 4) Tommy Lahti IFFemman 23.27 M 30 400 m 1) Jukka VäljäYJ 55,75 keihäs 1) Mikael Saunanen LaVi 57.49 N 75 kuula 2) Kerttu Kangasmäki LaihLu 7.63 3) Eeva-Liisa Renko EPUV 7.53 kiekko 4) Eeva-Liisa Renko EPUV 14.99 5) Kerttu Kangasmäki LaihLu 11.87 paino 3) Eeva-Liisa Renko EPUV 9.27 6) Kerttu Kangasmäki LaihLu 7.37 moukari 4) Eeva-Liisa Renko EPUV 19.20 5) Kerttu Kangasmäki LaihLu 17.54 keihäs 4) Kerttu Kangasmäki LaihLu 13.75 N 70 korkeus 1) Helinä Pihlaja EPUV 1.12 kuula 4) Helinä Pihlaja EPUV 7.17 paino 5) Helinä Pihlaja EPUV 8.60 moukari 5) Helinä Pihlaja EPUV 19.74 7) Ritva Kiviaho EPUV 17.33 keihäs 4) Helinä Pihlaja EPUV 17.35 N 65 100 m +0,8 3) Helena Hietarinta KaKa 16,69 200 m +0,6 4) Helena Hietarinta KaKa 35,79 1500 m 1) Tuula Lahdenperä IFDrott 6.31,80 5000 m 1) Tuula Lahdenperä IFDrott 24.03,98 10000 m 2) Margit Kilpiö-Nikula KuntoP (Mustasaari) 1.02.57,08 korkeus 4) Tuula Alho EPUV 1.06 kuula 3) Tuula Alho EPUV 8.06 8) Helena Hietarinta KaKa 6.97 kiekko 6) Tuula Alho EPUV 17.40 keihäs 2) Tuula Alho EPUV 18.82 N 60 pituus 3) Anneli Korpela EPUV 2.71 -0,3 kuula 4) Anneli Korpela EPUV 6.85 paino 3) Paula Mäkelä YKV 12.26 moukari 1) Paula Mäkelä YKV 30.70 7) Anneli Korpela EPUV 14.31 N 50 pituus 3) Harrit Silèn VIS 3.94 -0,2 kiekko 1) Jaana Kivistö Teri 33.74 N 45 100 m +1,1 5) Jaana Ojala LaVe 14,64 5000 m 4) Ritva Mäki-Mantila-Pasanen SSU 20.44,32 10000 m 3) Ritva Mäki-Mantila-Pasanen SSU 43.24,53 pituus 2) Jaana Ojala Lave 4.22 -0,8 N 40 80 m aj -0,4 2) Susanna Lahti-Luopa JalJa 13,84 paino 2) Tanja Karjalainen EPUV N 35 1500 m 2) Soili Koivula Häjyt 5.32,69 5000 m 1) Soili Koivula Häjyt 22.30,87 paino 1) Sirpa Tarvainen KaWi 11.46 moukari 2) Sirpa Tarvainen KaWi 34.87 N 30 5000 m kävely 1) Marika Peltoniemi JalJa 28.26,98 -h.y-h

Keskiviikko 17. 8.

Myöhäisillan arvonta

Oikeat numerot: 9, 10, 13, 14, 18, 24, 27, 30, 38, 41, 45, 48, 51, 52, 54, 56, 60, 63, 64, 65

Kunkkunumero: 45

Torstai 18. 8.

Päiväarvonta

Oikeat numerot: 2, 4, 6, 7, 9, 12, 20, 21, 26, 28, 29, 35, 40, 43, 52, 59, 61, 66, 67, 70

Kunkkunumero: 70

Ilta-arvonta

Oikeat numerot: 6, 8, 16, 17, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 37, 39, 45, 51, 52, 55, 60, 63, 66, 67

Kunkkunumero: 51

Torstai 18.08. Jokimaa

Oikea rivi:

1. lähtö: 11 Mystic Power, poissa: 8, 9

2. lähtö: 8 Virmaan Into, poissa: -

3. lähtö: 6 Mounting Mood, poissa: 9, 11

4. lähtö: 12 Callum, poissa: -

Voitonjako:

4 oikein voitto-osuus 2733,50 e.

Torstai 18.08. Kokkola

Oikea rivi:

1. lähtö: 7 Pitbull, poissa: -

2. lähtö: 7 Pehveri, poissa: 3

3. lähtö: 7 Archie Ride, poissa: 10

4. lähtö: 8 Spicy Day, poissa: 11

Voitonjako:

4 oikein voitto-osuus 45,90 e.

Kommentoi