TULOKSIA PELIT

AMPUMAURHEILU

JALASJÄRVI

Välipäivän kisat:

10m Ilmakivääri:

M 60 ls: 1) Joni Virtanen KhjA 562, 2) Mika Ketola KA 559, 3) Juha Virtanen KhjA 556.

M20 60 ls: 1) Jimi Lång KaA 571.

M18 60 ls: 1) Lenni-Kalle Kojola KA 525.

N 40 ls: 1) Mira Mäkelä LappjA 394, 2) Minna Saarimäki LehA 378, 3) Laura Haukkala HSA 377.

N20 40 ls: 1) Riina Karhu IMAS 390, 2) Emmi Haukkala HSA 378, 3) Johanna Mattila IMAS 359.

N18 40 ls: 1) Marianne Palo IMAS 392.

N16 40 ls: 1) Senni Lauttamus KA 388, 2) Sofia Mäkinen IMAS 382, 3) Jonna Pukkila HSA 377.

M16 40 ls: 1) Iiro Louko AlavA 372, 2) Niko Hautala IU 368, 3) Aleksi Kasi IMAS 359.

M50 40 ls: 1) Seppo Siukola AlavA 382, 2) Heikki Tarkkanen IMAS 369, 3) Kari Nevala SaSa 368.

Y60 40 ls: 1) Markku Niemi AlavA 382, 2) Heikki Mäkinen VirtA 357, 3) Tapio Lehto P-HA 353.

Y70 40 ls:1) Erkki Perälä AlavA 367, 2) Aimo Rahikka KaA 344.

Y75 40 ls: 1) Tauno Törnudd P-HA 349, 2) Kalevi Suomu IlmA 318, 3) Jaakko Huhtala AlavA 303.

14VT 30 ls: 1) Henriikka Hölsö IMAS 270, 2) Julia Lähdesmäki JjA 236 1x, 3) Joel Rantanen KuKu 236 1x.

11-14A 20 ls: 1) Peetu Mustasaari JjA 157.

12HT 20 ls: 1) Hilkka Rinta-Koski IMAS 197, 2) Aapeli Rinta-Koski IMAS 191, 3) Sonja Häkki IMAS 188.

12VT 20 ls: 1) Niko Elonen KaA 178, 2) Niklas Moilanen KhjA 175, 3) Onni Mäki-Hallila SSA 172.

10IT 20 ls: 1) Niko Antila HSA 190, 2) Petrus Moilanen KhjA 187, 3) Jesse Riihimäki IMAS 184 6x.

8IT 20 ls: 1) Miro Koski SSA 193, 2) Eero Kurunsaari IMAS 191, 3) Juho Huhtaluhta HSA 190.

10m Ilmapistooli:

M 60 ls: 1) Ari Huhtamäki RSA 569, 2) Jyrki Turja LSA 563 10x, 3) Ismo Haapala KokMAS 563 9x.

M20 60 ls: 1) Oskari Eloranta KaA 514.

M18 60 ls: 1) Juho Koivisto IU 542, 2) Roni Rannisto LappjA 533, 3) Atte Lauttamus IMAS 521.

N 40 ls: 1) Ritva Karri KokMAS 378, 2) Heli Fagerström IU 366, 3) Raija Perälä LSA 363.

N50 40 ls: 1) Paula Hautamäki LSA 354, 2) Minna Haasio LSA 317, 3) Terttu Laakeri LSA 315.

N20 40 ls: 1) Marika Röyhkiö KhjA 352, 2) Noora Perälä KhjA 331.

N1840 ls: 1) Taru Teikari IU 351.

M16 40 ls: 1) Severi Hölsö IMAS 343, 2) Ville Ketolainen IMAS 342, 3) Jere Akseli IU 333.

14VT 30 ls: 1) Henriikka Hölsö IMAS 240.

12VT 20 ls: 1) Aliisa Kunnaspuro IU 173.

10IT 20 ls: 1) Juho Kumpulainen IU 175, 2) Jesse Riihimäki IMAS 154.

8IT 20 ls: 1) Tuuli Riihimäki IMAS 169, 2) Jussi Ketolainen IMAS 160.

M50 40 ls: 1) Arto Jussila VS-VA 375, 2) Reijo Rantakangas LehA 370, 3) Jyrki Leppälä AlavA 368.

Y60 40 ls: 1) Veijo Piironen P-HA 364, 2) Erkki Nygård SSA 363, 3) Markku Leino IU 354.

Y75 40 ls: 1) Erkki Karri KokMAS 351, 2) Juhani Tammela JjA 337, 3) Matti Tulimäki JjA 324.

Ilmahirvi:

M: 1) Mikko Autio Simpsiön MS 180, 2) Jukka Parkkamäki JMS 176, 3) Juha Raja JjA 175.

M50: 1) Pekka Karhunen Orismala MS 186, 2) Jarmo Vuorinen JMS 178, 3) Markku Vuoto JMS 166.

M60: 1) Ralf Kronqvist UusikaarlMS 171, 2) Heikki Mäkinen PH 170, 3) Matti Niemelä JMS 166.

M70: 1) Simo Parkkamäki JMS 154, 2) Erkki Perälä AlavA 144, 3) Rolf Boman UusikaarlMS 131.

M80: 1) Armas Luomala KP 130, 2) Paavo Rintamäki Ylistaro MS 74.

S15: 1) Aaro Vuorimaa HaapakoskiMS 140, 2) Julia Lähdesmäki JjA 122.

Ilmaluodikko:

M: 1) Arto Luomala KP 197, 2) Mikko Autio Simpsiön MS 191, 3) Lauri Seppälä OMS 184.

M50: 1) Pekka Karhunen Orismala MS 188, 2) Heikki Kossila JjA 186, 3) Timo Ala-Hukkala AlavA 162.

M60: 1) Heikki Mäkinen PH 182, 2) Matti Niemelä JMS 181, 3) Markku Koskenmäki Kuortane MS 169.

M70: 1) Erkki Perälä AlavA 162, 2) Simo Parkkamäki JMS 151, 3) Aimo Rahikka KaA 150.

M80: 1) Armas Luomala KP 162.

S15: 1) Julia Lähdesmäki JjA 117.

S13: 1) Toni Annala JjA 187, 2) Aaro Vuorimaa HaapakoskiMS 184, 3) Aleksi Heikkinen JjA 181.

HIIHTO

SEINÄJOKI. XXXIV Seinäjoen Talvikisat (v) Järj: Seinäjoen Hiihtoseura

N10, 1,5 km 1) Ellinor Halonen, NärpesKrSF, 4.34,0, 2) Johanna Häggkvist, NärpesKrSF, 4.52,3, 3) Emilia Österberg, OravaisIF, 4.58,6, 4) Signe Jakobsson, IFMinken, 4.59,0, 5) Emilia Liljeqvist, IFMinken, 5.14,1,

M10, 1,5 km 1) Eemil Koskinen, YlöjRy, 4.37,8, 2) Arttu Viinamäki, JaJalas, 5.08,7, 3) Lari Riippi, SeinäjHS, 5.09,2, 4) Veli Lampila, VSV, 5.11,3, 5) Isak Finskas, IFFemman, 5.11,8, 6) Matias Hietamäki, SeinäjHS, 5.11,9.

N12, 3,0 km 1) Jessica Junkkala, VSV, 9.19,2, 2) Sini Hietamäki, SeinäjHS, 9.33,8, 3) Erika Ingves, NärpesKrSF, 9.41,8, 4) Aada Somppi, Va-Hi, 9.42,9

M12, 3,0 km 1) Verneri Tanninen, VaHa, 8.24,9, 2) Juho Keskinen, KangKi, 8.53,6, 3) Eino Kauranen, EHS, 8.54,7

N14, 3,0 km 1) Sonja Leinamo, VaHa, 8.03,6, 2) Laura Kankkunen, KeU, 8.14,7, 3) Sanni Kuusisto, LaihLuja, 8.23,4

M14, 4,0 km 1) Alexander Ståhlberg, NorrvSkiT, 9.43,2, 2) Jimi Aalto, Va-Hi, 10.16,0, 3) Oskari Tanninen, VaHa, 10.30,1

N16, 4,0 km 1) Hanna Ray, IKFalken, 10.38,8, 2) Vilja Kauranen, EHS, 10.46,5, 3) Anni-Sofia Ankkuri, SeinäjHS, 10.53,8, 4) Vilma Tuominen, TP, 10.57,3, 5) Alexandra Stark, SundomIF, 11.00,7, 6) Riina Hakala, KuoKä, 11.10,2, 7) Wilma Strandholm, IFFyren, 11.19,5, 8) Nella Keskinen, VäVi, 11.33.

N18, 4,0 km 1) Roosa Niemi, JäJä, 10.08,9, 2) Noora Kupari, SeinäjHS, 10.13,2, 3) Emelie Svenlin, IFÅsarna, 10.22,9, 4) Emmi Hakomäki, TP, 10.36,7, 5) Erika Storbacka, IFFemman, 10.39,4, 6) Laura Talvitie, IK, 10.40,0.

N45, 4,0 km 1) Ann-Louise Nyback, IFMinken, 11.07,3, 2) Mervi Harjula, KaukRevont, 11.36,9, 3) Kristiina Rajasaari, AlavU, 11.48,2

N35, 4,0 km 1) Teija Harjuntausta, TP, 11.07,3,

M55, 4,0 km ) Harri Ala-Lahti, SeinäjHS, 10.18,2, 2) Sune Lind, IKFalken, 11.04,6, 3) Eero Saarenketo, AlajA, 12.59,0

M65, 4,0 km 1) Väinö Pääkkö, KankKisa, 10.56,7, 2) Seppo Laaksonen, VirtU, 11.21,2, 3) Pekka Forss, KankKisa, 11.34,4

N20, 6,0 km 1) Julia Häger, IFMinken, 15.09,5, 2) Fanny Storvall, IFÅsarna, 15.37,6, 3) Tiia Niemelä, KeuKis, 15.40,0, 4) Milla Rajala, JärviseuHS, 16.04,3, 5) Oona Eerola, ÄhtU, 16.07,4.

NYL, 6,0 km 1) Sini Alusniemi, Kalske, 14.55,8, 2) Maria Grundvall, IFÅsarna, 15.10,3, 3) Elina Mäkitalo, HimU, 15.12,0, 4) Marie Sippus, VöråIF, 15.16,7, 5) Heidi Lindfors, Va-Hi, 15.21,5, 6) Annukka Siltakorpi, KuRy, 15.23,0, 7) Anni Keisanen, LeJy, 15.26,7, 8) Emilia Myllykoski, NoNo, 15.42,2, 9) Sanna Heittola, Va-Hi, 16.18,4, 10) Lotta Tuominen, SeinäjHS, 16.38,2, 11) Henna Rautiainen, HimU, 16.41,3,

M45, 6,0 km 1) Arto Hakala, LeKi, 14.03,8, 2) Jouko Vaali, VirtU, 14.13,1, 3) Tage Ray, IKFalken, 14.22,6, 4) Petri Kurunmäki, SeinäjHS, 14.40,7, 5) Markku Mäkelä, VirtU, 14.43,4, 6) Karri Hietamäki, Virkiä, 14.57,3, 7) Pekka Ollikainen, SeinäjHS, 15.28,2, 8) Ulf Nylund, IFMinken, 16.02,3,

M16, 6,0 km 1) Miska Poikkimäki, SS, 13.12,9, 2) Wiljam Mattila, KeU, 14.02,2, 3) Jussi Jussila, HonkajSU, 14.20,9, 4) Tino Stenman, YlöjRy, 14.28,5, 5) Eemil Helander, KeuKis, 14.29,4, 6) Joonas Leppä, KuoKä, 14.33,0, 7) Joonatan Junkkala, KankKisa, 14.35,4, 8) Petteri Mattila, TeRi, 14.56,8.

M35, 10,0 km 1) Esa Seppä, LeKi, 23.28,8, 2) Stefan Storvall, IFÅsarna, 23.40,1, 3) Tommy Haglund, IKFalken, 24.28,4.

M18, 10,0 km 1) Teemu Eerola, PirkkHi, 22.30,8, 2) Robin Sundsten, IFFemman, 22.33,6, 3) Niklas Sundström, IFFemman, 23.11,4, 4) Alex Svartsjö, IFFemman, 23.24,1, 5) Tomi Santasalo, JäJä, 23.27,6

M20, 10,0 km ) Juuso Kivilähde, NoNo, 23.32,8, 2) Valtteri Rantala, OrimJy, 23.56,9, 3) Aku Hietaharju, IK, 24.24,0, 4) Robin Damlin, NorrvSkiT, 24.36,3, 5) Anton Storvall, IFÅsarna, 25.06,4,

MYL, 10,0 km 1) Matias Strandvall, IFMinken, 21.13,8, 2) Timo Mantere, IK, 22.27,5, 3) Jari Kalliokoski, VetU, 23.04,4, 4) Aleksi Leino, KankKisa, 23.05,1, 5) Viljam Knif, IFÅsarna, 23.05,5, 6) Mika Lammi, KaKa, 23.10,7, 7) Joonas Kantoniemi, ÄhtU, 23.13,7, 8) Ville Tähtinen, RaisKu, 24.03,0, 9) Veikko Rintala, LeKi, 24.14,5, 10) Lauri Laakso, SeinäjHS, 24.42,5, 11) Sören Östman, IKFalken, 24.45,0, 12) Ilkka Tuomisto, YlöjU, 25.01,9, 13) Jeri Koponen, TampY, 25.14,0, 14) Mikael Niemelä, KeuKis, 25.31,4, 15) Joel Knif, SolfIK, 26.19,6, 16) Jere Mäki, Va-Hi, 26.49,2, 17) Markus Pörsti, NoNo, 28.02,0, 18) Jari Sagulin, KivKiv, 29.33,0.

LENZERHEIDE

Tour de Skin yhteislähtökilpailut:

Naiset, 15 km (p): 1) Therese Johaug Norja 41.26,4, 2) Ingvild Flugstad Östberg Norja 37,9 sekuntia jäljessä, 3) Heidi Weng Norja -1.16,2, 4) Anne Kyllönen Suomi -1.32,7, 5) Kerttu Niskanen Suomi -1.32,9, 6) Charlotte Kalla Ruotsi -1.33,6, 7) Laura Mononen Suomi -2.19,3, 8) Teresa Stadlober Itävalta -2.21,6, 9) Ragnhild Haga Norja -2.23,9, 19= Krista Pärmäkoski Suomi -2.30,7...50) Susanna Saapunki Suomi -5.41,4.

Tour de Skin kokonaistilanne 2/8 kilpailun jälkeen: 1) Johaug 43.38,3, 2) Östberg -4,5, 3) Weng -1.45,2, 4) Kalla 2.12,0, 5) Kyllönen 2.17,8, 6) Niskanen -2.21,5...10) Pärmäkoski -3.08,7...13) Mononen -3.18,8...53) Saapunki -6.46,2.

Miehet, 30 km (p): 1) Martin Johnsrud Sundby Norja 1.14.48,3, 2) Petter Northug Norja 34,6 sekuntia jäljessä, 3) Didrik Tönseth Norja -35,1, 4) Sjur Röthe Norja -35,6, 5) Aleksei Poltoranin Kasakstan -36,8, 6) Jevgeni Belov Venäjä -43,7, 7) Alex Harvey Kanada -54,4, 8) Sergej Ustjugov Venäjä -1.01,6, 9) Finn Hågen Krogh Norja -1.15,6, 10) Aleksander Bessmertnih Venäjä -1.22,3 ...20) Matti Heikkinen -2.16,6 ...31) Iivo Niskanen -3.25,2, ...38) Sami Jauhojärvi -4.08,0, ...55) Ville Nousiainen -6.16,7 ...57) Ristomatti Hakola -6.22,4 ...62) Anssi Pentsinen -6.38,7 ...72) Martti Jylhä -8.29,2.

Tour de Skin kokonaistilanne 2/8 kilpailun jälkeen: 1) Sundby 1.15.39,5, 2) Northug -1.18,4, 3) Tönseth -1.30,6, 4) Ustjugov 1.52,9, 5) Röthe -2.05,7, 6) Krogh -2.14,9 ...26) Heikkinen -4.34,2 ...31) Niskanen -5.17,9 ...39) Jauhojärvi 6.14,8 ...56) Hakola -7.49,6, ...58) Nousiainen 8.24,2, 59) Pentsinen 8.25,5 ...72) Jylhä 10.14,7

Tour de Skin seuraavat etapit: Lenzerheide 3.1. naisten 5 km:n ja miesten 10 km:n takaa-ajo.

HÖLKKÄ

Uudenvuodenjuoksu

SEINÄJOKI, Tanelinranta 31.12.

N 50 1) Takala Hannele Häjyt 39:59 2)Roth Riitta Lakeuden sportti ry 47:14

N Kävely: 1) Saarikoski Helena Vaasa 37:26 2) Joensuu Petra Alajärvi 38:22 3) Niemi Kirsti 39:0

M Hölkkä: 1) Ruokola Ilkka Katajalaakso 19:4 2) Väisänen Arto YK-V 19:56 3) Kössi Santeri Oulu 20:07

N 40:1) Joensuu Kristiina Häjyt 36:10 2) Södergård Carita IF Kraft 37:48 3) Savela Susanna 40:05

M Yleinen:1) Järvelä Juha Kurikan Ryhti 27:25 2) Taini Matti SSU 27:27 3) Lampainen Tuomas Tuvon Urheiluliitto Triathlon 28:06 4) Raittinen Antti KuRy 28:22 5) Lepistö Niko Isoot Nuukat Laihia 28:24 6) Laitinen Juha SSU-Triathlon 28:37 7) Raittinen Jussi KuRy 28:38

M 60: 1) Aho-Mantila Aki Ilmajoen Kisailijat 19:06 2) Salo Erkki IK 20:59 3) Väli-Torala Tuure Ilmajoen Kisailijat 21:0

M 40: 1) Järvinen Juha Lapuan Virkiä 29:57 2) Anttila Atro Vimpelin Veto 30:25 3) Alkula Mikko ABB Runners 30:44

N Hölkkä: 1) Melender Ritva SSU 21:36 2) Kiviharju Minna Ilmajoki 22:54 3) Luomakortes-Klutas Minna Häjyt/Seinäjoki 24:48

M 50: 1) Palomäki Timo Ilmajoen Maratoonarit 36:05 2) Sillanpää Pertti Häjyt 37:35 3) Kujala Tapio Tanelinranta 37:54

M Kävely: 1) Vuorinen Timi Jokkis 21:38 2) Martikkala Juho Nurmon Jymy 27:13 3) Siirtola Markku KINI 27:35

Parivaljakko: 1) Raja-aho Hanna-Leena Vaasa Endurance 17:52 2) Raitanen Maiju Nurmo 34:13 3) Hietala Kaisa LapVi 37:51

N Yleinen: 1) Sianoja Maija Vammalan seudun Voima 30:45 2) Anttonen Sari SSU 31:47 3) Suomalainen Alina Kuortaneen kunto 36:9 4) Matintupa Henna Alajärvi 36:43 5) Kivenmäki Aino Kuortaneen kunto 37:0 6) Koivula Soili Häjyt Nurmo 37:53 7) Riippi Eerika Pori 39:16

M 9: 1) Ylinen Saku SSU 13:09 2) Koivula Eero 13:38 3) Lonkainen Helmeri SSU 13:40

N 14-15: 1) Melender Emilia SSU 23:25 2) Ruokola Anna Ra-Ju 23:54

N 12-13:1) Veikkola Heta Virkiä 9:32 2) Hietala Emmi Lapuan Virkiä 10:47 3) Lonkainen Anniina SSU 11:08

M 12-13: 1) Pasanen Aapo Seinäjoen Seudun Urheilijat 8:27 2) Kortehisto Atte SSU 8:46 3) Pihlajamäki Teemu Lapuan Virkiä 9:24

N 10-11: 1) Ylinen Siiri SSU 13:16

M 10-11: 1) Kortehisto Veeti SSU 9:54 2) Sivula Miiko SSU 10:21 3) Kniivilä Nooa SSU 12:08

N 60: 1) Lahdenmäki Ansa Lakeuden sportti ry 26:10

N 17: 1) Kivenmäki Sara Kuortaneen kunto 41:27 2) Veikkola Elli 58:31

N 9: 1) Hemminki Jenna 15:56 2) Veikkola Saimi Lapuan Virkiä 18:28 3) Myllymäki Mila SSU 26:10

M 17: 1) Kellokoski Tuomas SSU 31:15 2) Tuomela Antti Laihian Luja 31:34 3) Hemminki Joni SHS 36:13

M 14-15:1) Mukkala Lassi S-Kiekko 21:50

KAUHAJOKI

100MC-Maraton:

M: 1) Erkki Rintala Ullavan Kilpa 3.21.04, 2) Jarmo Rintala Ullavan Kilpa 3.36.51, 3) Olavi Kuja-Lipasti Häjyt 3.42.14

N: 1) Päivi Männistö TU 4.19.58, 2) Minna Iso-Koivisto Kauhava 4.30.15, 3) Iina Honkanen Häjyt 4.49.19

Puolimaraton: M: 1) Esko Heinola KaKa Maraton 1.23.31, 2) Petri Björkman KaKa Maraton 1.41.32, 3) Juhani Lehtinen KaKa 1.41.35

N: 1) Pirjo Halmes KaKa Maraton 1.43.35, 2) Heli Viitanen Lapua 1.47.45, 3) Saila Långskog Pörtom 1.54.29

Varttimaraton: M: 1) Juho Kauhajärvi Kauhajoki 0.49.47, 1) Saku Kalliomäki Kauhajoki 0.49.47, 3) Mikko Tamsi Kauhajoki 0.50.08

N: 1) Ninni Ryödi KaKa 1.09.38, 2) Anne Ryödi KaKa 1.09.40, 3) Eveliina Turunen Kauhajoki 1.15.31

Toimitsijamaraton: M: 1) Vesa Järvenpää 100mc.fi 4.28.46, 2) Timo Marjomäki 100mc.fi 5.13.32

N: 1) Ritva Vallivaara-Pasto 100mc.fi 4.28.46

Puolimaraton: 1) Antti Pasto 100mc.fi 2.37.44

JALKAPALLO

Englannin Valioliiga lauantaina:

West Ham-Liverpool 2-0 (1-0)

10. Michail Antonio 1-0, 55. Andy Carroll 2-0.

Arsenal-Newcastle 1-0 (0-0)

72. Laurent Koscielny 1-0.

Leicester-Bournemouth 0-0

Manchester U-Swansea 2-1 (0-0)

48. Anthony Martial 1-0, 70. Gylfi Sigurdsson 1-1, 77. Wayne Rooney 2-1.

Norwich-Southampton 1-0 (0-0)

76. Alexander Tettey 1-0.

Sunderland-Aston Villa 3-1 (1-0)

30. Patrick van Aanholt 1-0, 63. Carles Gil 1-1, 72. Jermain Defoe 2-1, 90. Defoe 3-1.

West Bromwich-Stoke 2-1 (0-0)

61. Stephane Sessegnon 1-0, 81. Jonathan Walters 1-1, 90. Jonny Evans 2-1.

Watford-Manchester C 1-2 (0-0)

55. Aleksandar Kolarov om. 1-0, 82. Yaya Toure 1-1, 85. Sergio Agüero 1-2.

Arsenal 20 13 3 4 34-18 42

Leicester 20 11 7 2 37-25 40

Manchester C 20 12 3 5 39-21 39

Tottenham 19 9 8 2 33-15 35

Manchester U 20 9 6 5 24-17 33

West Ham 20 8 8 4 30-23 32

Crystal P 19 9 4 6 23-16 31

Liverpool 20 8 6 6 22-24 30

Watford 20 8 8 4 25-22 29

Stoke 20 8 5 7 21-21 29

Everton 19 6 8 5 35-28 26

West Bromwich 20 7 5 8 20-25 26

Southampton 20 6 6 8 26-24 24

Norwich 20 6 5 9 23-32 23

Bournemouth 20 5 6 9 22-34 21

Chelsea 19 5 5 9 23-29 20

Swansea 20 4 7 9 17-26 19

Newcastle 20 4 5 11 19-35 17

Sunderland 20 4 3 13 22-39 15

Aston Villa 20 1 5 14 16-37 8

Seuraavat ottelut: 3. 1. Crystal P-Chelsea, Everton-Tottenham.

Englannin liigan mestaruussarja lauantaina:

Middlesbrough-Derby 2-0, Bolton-Huddersfield 0-2, Leeds-Milton Keynes 1-1, Birmingham-Brentford 2-1, Fulham-Sheffield W 0-1, Charlton-Nottingham 1-1, Reading-Bristol C 1-0, Cardiff-Blackburn 1-0, Burnley-Ipswich 0-0, Preston-Rotherham 2-1.

JÄÄKIEKKO

HELSINKI Alle 20-vuotiaiden MM-kilpailut:

Puolivälierät:

Venäjä-Tanska ja. 4-3 (1-0, 0-2, 2-1, 1-0)

Ruotsi-Slovakia 6-0 (2-0, 1-0, 3-0)

Suomi-Kanada 6-5 (1-2, 3-1, 2-2)

1. erä: 5.21 Travis Konecky (John Quenneville-Mitchell Stephens) 0-1, 10.59 Dylan Strome (Julien Gauthier-Lawson Crouse) 0-2, 19.49 Patrik Laine (Sebastian Aho-Jesse Puljujärvi) 1-2.

2. erä: 26.18 Antti Kalapudas (Olli Juolevi-Joni Tuulola) 2-2, 27.20 Lawson Crouse (Jake Virtanen) 2-3, 35.44 Aleksi Saarela (Puljujärvi) 3-3 yv, 37.17 Julius Nättinen (Saarela-Olli Juolevi) 4-3.

3. erä: 43.14 Mitch Marner (Brayden Point-Travis Sanheim) 4-4 yv, 44.21 Aho (Puljujärvi-Laine) 5-4, 45.57 Marner (Point) 5-5 yv, 54.10 Laine (Juolevi-Aho) 6-5 yv2.

Maalivahtien torjunnat: Veini Vehviläinen Suomi 6+1=7 (vaihtoon ajassa 27.20), Kaapo Kähkönen Suomi 12+10=22 (kentälle ajassa 27.20), Mackenzie Blackwood Kanada 8+7+8=23 (peliaikaa 58.55).

Jäähyt yhteensä: Suomi 6x2 min, Kanada 9x2 min.

Yleisöä: 13016

Myöhemmin: USA-Tshekki

Putoamiskarsinnan 1. ottelu:

Sveitsi-Valko-Venäjä 5-1 (1-1, 2-0, 2-0)

LENTOPALLO

Miesten Mestaruusliiga:

Isku-Tiikerit 2-3 (18-25, 25-20, 25-27, 26-24, 15-17)

KORIPALLO

Miesten Korisliiga:

KTP-Vilpas 87-76 (43-29)

Kouvot-Lapua 90-79 (46-37)

Kouvot: Thomas Gipson III 20/6, Austen Rowland 18/1, David Gonzalvez 16/3, Ville Kaunisto 13/8, D.J. Richardson 13/4, Tuomas Hirvonen 8/4, Alexander Madsen 2/5.

Kobrat: Lamont Jones 20/3, Dom Morris 16/8, Damen Bell-Holter 14/6, Darien Brothers 13/3, Pyry Rainamaa 9/4, Panu Peltokangas 3/2, Tuomas Viertola 2/1, Aubrey Conerly 2/1.

Yleisöä: 1 123.

Pyrintö-Kataja 94-69 (41-36)

Kauhajoki-Seagulls 81-76 (44-29)

Kauhajoki: Antti Kanervo 16/4, Lawrence Kinnard 14/6/6 syöttöä, Cade Davis 14/4/6 syöttöä, Timothy Troutman 13/4, Lance Williams 10/1, Bojan Sarcevic 7/5, Aleksi Akpaso 6/1, Samuli Vanttaja 1/6, Juho Lehtoranta 0/3.

Seagulls: Terrence Watson 21/10, Carl Lindbom 21/3, James Sinclair 11/4/5 syöttöä, Antto Nikkarinen 11/3/6 syöttöä, Timo Heinonen 6/7, Antti Niskanen 4/3, Teemu Sulonen 2/0.

Yleisöä: 807.

Kataja 17 13 4 1490-1374 26

Kouvot 20 12 8 1723-1639 24

Kauhajoki 19 12 7 1612-1523 24

Bisons 17 11 6 1278-1224 22

Seagulls 18 9 9 1364-1344 18

Pyrintö 20 9 11 1597-1636 18

Vilpas 19 8 11 1464-1488 16

Nokia 18 8 10 1497-1511 16

Lapua 19 6 13 1529-1667 12

KTP 17 4 13 1292-1440 8

Seuraavat ottelut: 6. 1. Vilpas-Kouvot, Nokia-Seagulls, Lapua-Bisons, KTP-Pyrintö, 9. 1. Lapua-Pyrintö, Bisons-Kauhajoki.

RAVIT

TAMPERE 02.01 Toto76

1. lähtö, sh 2100 m: 1) Sarsis/Tapio Perttunen 28,9a (1,43), 2) Tuhti-Piika 29,0a (21,87).3) Lukas Lax 29,0a (8,82).4) Pimun Plikka 29,0a (39,6).poissa: 9. Toto (2-1-11): 1,43 1,20-2,06-1,48 8,78.

2. lähtö, lv 2100 m: 1) Money Box Boy/Ville Tonttila 18,9a (47,4), 2) Gooseberry Jam 19,0a (80,14).3) Big Mas 19,0a (3,23).4) Question 19,0a (17,26).poissa: 6. Toto (9-12-4): 47,40 8,51-9,80-1,86 376,91.

3. lähtö, lv 2100 m: 1) Frank The Tank/Hannu Kamppuri 16,8a (2,81), 2) Peleus Ride 17,0a (22,87).3) Dreamy Chip 17,0a (3,45).4) Inca De Oro 17,0a (27,74).poissa: 2. Toto (6-3-8): 2,81 1,58-2,82-1,93 24,06.

4. lähtö, Toto76-1, lv 1600 m Haastajadivisioonakarsinta: 1) Brilliant Player/Peter Lindroos 14,7a (5,75), 2) Max Smith 14,8a (27,64).3) Red Diamond Via 14,9a (7,15).4) Naomi Wibb 14,9a (3,74). Toto (9-3-4): 5,75 1,96-5,68-2,94 71,75.

5. lähtö, Toto76-2 TROIKKA-1, lv 2100 m: 1) Flight April/Iikka Nurmonen 16,5 (23,61), 2) Fine By Me 15,9 (7,43).3) Duquesa 16,7 (35,42).4) Polly* 17,0 (21,38).poissa: 6. Toto (7-13-5): 23,61 3,93-1,98-5,10 49,90. Troikka: 1307,52.

6. lähtö, Toto76-3, lv 2100 m Kyvyt esiin divisioonakarsinta: 1) Bid On Kemp/Tapio Perttunen 16,2 (1,98), 2) Belly Button 16,3 (45,98).3) Misery’s Crown 16,6 (40,8).4) Hamis Fameraiser 16,9 (31,48). Toto (5-6-10): 1,98 1,66-6,84-7,77 33,25.

7. lähtö, Toto76-4, sh 2100 m Haastajadivisioona vs. Huippudivisioonakarsinta: 1) Rouva Kaasu/Santtu Raitala 27,5 x (55,29), 2) Rokin Maxi 28,4 (28,63).3) Martti 28,5 (3,67).4) Karkurin Valssi 28,6 (10,65).poissa: 10. Toto (9-1-4): 55,29 7,27-4,82-1,76 414,12.

8. lähtö, Toto76-5 Toto4-1, lv 2600 m Pronssidivisioonakarsinta: 1) Sahara Hotshot/Tommi Kylliäinen 15,7a (9,45), 2) Love de Villeneuve* 15,8a (6,74).3) Valentin Laday 15,8a (4,67).4) Nu I Nu* 15,8a (4,46). Toto (9-1-4): 9,45 2,58-1,91-2,20 17,65. Toto4 voitto-osuus: 12,00.

9. lähtö, Toto76-6 Toto4-2 TROIKKA-2, sh 2100 m Tähti- vs Valiodivisioonakarsinta: 1) Huimariina/Ari Moilanen 26,0 (1,83), 2) Nopsan Vauhti 26,4 (9,44).3) Vinkan Hovi 25,7 (11,86).4) Diktaattori 25,7 (8,31). Toto (7-3-11): 1,83 1,29-2,04-2,00 6,54. Toto4 voitto-osuus: 13,70. Troikka: 33,59.

10. lähtö, Toto76-7 Toto4-3 DUO-1, lv 2100 m Hopeadivisioonakarsinta: 1) Golda Mercury/Hannu Torvinen 15,0a (3,45), 2) Classic St Pat 15,0a (3,48).3) Desdemona Boko* 15,1a (15,53).4) Bory 15,1a (15,69). Toto (11-5-9): 3,45 1,66-1,58-3,06 7,13. Toto4 voitto-osuus: 24,10.

11. lähtö, Toto4-4 DUO-2, sh 2100 m: 1) Junkapunka/Hannu Kamppuri 27,4a (7,0), 2) Imun Siro 27,4a (14,92).3) Ainon Ilo 27,5a (49,49).4) Tumen Tomera 27,8a (47,01). Toto (1-2-9): 7,00 2,75-4,38-10,38 22,50. Toto4 voitto-osuus: 64,60. Päivän Duo: 11-1, kerroin: 20,22.

12. lähtö, TROIKKA-3, lv 2100 m: 1) Elena For Ever/Olli Koivunen 15,6a (14,5), 2) Lago Negro 15,6a (3,73).3) Blind Maker 15,8a x (4,22).4) Do It Valiant 15,8a (7,68).poissa: 11. Toto (6-4-1): 14,50 2,53-1,87-1,86 23,89. Troikka: 213,57.

Toto4 pelivaihto 69 613,00 e, voitto-osuus 64,60 e

Toto76 pelivaihto 381 906,50 e, voitto-osuus 44 683,10 e

Pelivaihto 880 159,70 e, yleisöä 1 200

SALIBANDY

Miesten divari: BlueFox-PirPi 7-7, KeLy-SB Vaasa 4-8

KENO

Lauantai 2. 1.

Päiväarvonta

Oikeat numerot: 5, 9, 10, 11, 16, 19, 22, 23, 25, 34, 37, 40, 42, 43, 47, 56, 57, 58, 61, 67

Kunkkunumero: 58

Ilta-arvonta

Oikeat numerot: 2, 3, 8, 11, 14, 15, 19, 22, 27, 31, 36, 38, 42, 43, 52, 56, 59, 63, 65, 67

Kunkkunumero: 11

TOTO76

Lauantai 02.01. Teivo

Oikea rivi:

1. lähtö: 9 Brilliant Player, poissa: -

2. lähtö: 7 Flight April, poissa: 6

3. lähtö: 5 Bid On Kemp, poissa: -

4. lähtö: 9 Rouva Kaasu, poissa: 10

5. lähtö: 9 Sahara Hotshot, poissa: -

6. lähtö: 7 Huimariina, poissa: -

7. lähtö: 11 Golda Mercury, poissa: -

Voitonjako: 7 oikein voitto-osuus 44683,10 e., 6 oikein voitto-osuus 341,80 e.

VAKIO

Lauantai 2. 1.

Oikea rivi: 11X 111 2X1 211 X

Voitonjako: 13 oikein 23 kpl voitto-osuus 9 827,10 e, 12 oikein voitto-osuus 106,80 e, 11 oikein voitto-osuus 9,70 e, 10 oikein voitto-osuus 3,30 e.

MiniVakio: 7 oikein 360 kpl voitto-osuus 77,10 e.

LOTTO

Lauantai 2. 1.

Oikeat numerot: 12, 14, 15, 22, 25, 28, 39

Lisänumerot: 24, 37

Tuplausnumero: 9

Voitonjako:

7 oikein ei yhtään kappaletta, 6+1 oikein 4 kpl voitto-osuus 75 864,20 e, 6 oikein 2 565,40 e, 5 oikein 66,50 e, 4 oikein 10,00 e

Tuplaus-voitonjako:

7 oikein ei yhtään kappaletta, 6+1 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein 1 kpl voitto-osuus 5 130,80 e, 5 oikein 133,00 e, 4 oikein 20,00 e

LAUANTAI-JOKERI

Lauantai 2. 1.

Jokerinumero: 5 5 1 0 9 7 1

Voitonjako:

7 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein 3 kpl voitto-osuus 20 000,00 e, 5 oikein 500,00 e, 4 oikein 50,00 e, 3 oikein 6,00 e, 2 oikein 3,00 e

Tuplaus voitonjako:

7 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein 1 kpl voitto-osuus 40 000,00 e, 5 oikein 1 000,00 e, 4 oikein 100,00 e, 3 oikein 12,00 e, 2 oikein 6,00 e

Kommentoi