TULOKSIA PELIT PALKITTUJA

AMPUMAHIIHTO

KONTIOLAHTI

Kotimainen gp-kilpailu:

Yleinen, sprintti:

Miehet, 10 km: 1) Matti Hakala Ahveniston Ampumahiihtäjät 28.28,8 (0+1 sakkokierrosta), 2) Mikko Loukkaanhuhta KauhajK jäljessä 59,8 sekuntia (0+2), 3) Sami Orpana LahdHS -1.10,7 (1+3), 4) Mikael Koivunen Ahveniston Ampumahiihtäjät -1.18,1 (3+0), 5) Teemu Huhtala KontiolU -1.18,8 (0+3), 6) Antti Repo KontiolU -2.23,7 (3+2), 7) Heikki Laitinen VirtasalmU -3.10,3 (2+2), 8) Ville Kekkonen KontiolU -3.34,5 (2+2), 9) Henri Lehtomaa Ahveniston Ampumahiihtäjät -3.35,0 (3+1), 10) Jarkko Kauppinen IisalmV -3.37,3 (2+3).

Naiset, 7,5 km: 1) Kaisa Mäkäräinen KontiolU 22.46,3 (0+2), 2) Jekaterina Jurlova Venäjä -1.23,2 (0+2), 3) Annukka Siltakorpi KurikR -2.36,4 (1+1), 4) Laura Toivanen KontiolU -3.32,0 (0+3), 5) Daria Blashko Valko-Venäjä -3.41,7 (1+2), 6) Sanna Markkanen LeppävV -4.15,4 (1+3), 7) Suvi Minkkinen JoutsP -5.10,0 (1+3), 8) Mira Holopainen LahdHS -5.31,5 (0+3), 9) Meri Maijala Lapin Biathlon Tokka -7.23,7 (3+4), 10) Tiia-Maria Talvitie JalasjJ -8.01,2 (2+5).

AUTOURHEILU

SAO PAULO

MM-sarjan kilpailu 18/19, Brasilian gp:

Aika-ajo (kierros 4,309 km): 1) Nico Rosberg Saksa, Mercedes 1.11,282, 2) Lewis Hamilton Britannia, Mercedes jäljessä 0,078 sekuntia, 3) Sebastian Vettel Saksa, Ferrari -0,522, 4) Valtteri Bottas Suomi, Williams -0,803, 5) Kimi Räikkönen Suomi, Ferrari -0,862, 6) Nico Hülkenberg Saksa, Force India -0,983, 7) Daniil Kvjat Venäjä, Red Bull -1,050, 8) Felipe Massa Brasilia, Williams -1,133, 9) Daniel Ricciardo Australia, Red Bull -1,135, 10) Max Verstappen Hollanti, Toro Rosso -1,457,

11) Felipe Nasr Brasilia, Sauber, 12) Carlos Sainz Jr. Espanja, Toro Rosso, 13) Sergio Perez Meksiko, Force India, 14) Marcus Ericsson Ruotsi, Sauber, 15) Romain Grosjean Ranska, Lotus, 16) Pastor Maldonado Venezuela, Lotus, 17) Jenson Button Britannia, McLaren, 18) Alexander Rossi USA, Manor, 19) Will Stevens Britannia, Manor.

Ei aikaa: Fernando Alonso Espanja, McLaren.

Bottas lähtee sunnuntain kisaan 7. ruudusta, koska hän teki perjantain harjoituksissa sääntöjen vastaisen ohituksen, mistä rangaistiin kolmella lähtöruudulla.

DEESIDE

Rallin MM-sarjan 13/13 kilpailu, Britannian ralli:

Kärjen tilanne toisen päivän ja 15/19 ek:n jälkeen: 1) Sebastien Ogier Ranska, Volkswagen 2.40.52,2, 2) Kris Meeke Britannia, Citroen jäljessä 35,7 sekuntia, 3) Andreas Mikkelsen Norja, Volkswagen -1.00,4, 4) Ott Tänak Viro, Ford -2.41,1, 5) Dani Sordo Espanja, Hyundai -2.55,8, 6) Hayden Paddon Uusi-Seelanti, Hyundai -3.13,9, 7) Elfyn Evans Britannia, Ford -3.18,3, 8) Mads Östberg Norja, Citroen -4.21,9, 9) Stephane Lefebvre Ranska, Citroen -5.32,6, 10) Robert Kubica Puola, Ford -6.31,8.

Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila Suomi, Volkswagen keskeytti 8. ek:n jälkeen. He jatkavat rallia sunnuntaina.

WRC2-luokan tilanne: 1) Eric Camilli Ranska, Ford 2.50.34,1, 2) Teemu Suninen/Mikko Marttila Suomi, Skoda -35,0 sekuntia (kokonaiskisassa 13:s).

Lauantain erikoiskokeet:

Ek7, 11,34 km: 1) Thierry Neuville Belgia, Hyundai 7.03,4, 2) Latvala -1,2, 3) Mikkelsen -2,5,... 15) Suninen -29,8.

Ek8, 25,86 km: 1) Neuville 15.10,1, 2) Ogier -1,1, 3) Meeke -4,1,... 14) Suninen -58,1,... 17) Latvala -1.08,5.

Ek9, 11,34 km: 1) Mikkelsen 7.14,4, 2) Meeke -0,4, 3) Paddon -0,9,... 17) Suninen -21,3.

Ek10, 25,86 km: 1) Ogier 15.23,2, 2) Meeke -5,6, 3) Mikkelsen -8,3,... 17) Suninen -1.00,8.

Ek11, 19,02 km: 1) Ogier 11.03,3, 2) Mikkelsen -3,3, 3) Meeke -6,3,... 11) Suninen -36,5.

Ek12, 13,91 km: 1) Ogier 7.44,7, 2) Meeke -3,3, 3) Östberg -3,8,... 15) Suninen -35,0.

Ek13, 2,06 km: 1) Tänak 1.33,3, 2) Mikkelsen -0,1, 3) Ogier -0,2,... 13) Suninen -7,9.

Ek14, 19,02 km: 1) Mikkelsen 11.10,0, 2) Ogier -0,5, 3) Meeke -1,0,... 12) Suninen -43,5.

Ek15, 13,91 km: 1) Ogier 7.50,2, 2) Evans -3,2, 3) Mikkelsen -3,8, ...Suninen -51,1.

Sunnuntaina ajetaan neljä erikoiskoetta.

FUTSAL

Futsal-liiga

FC Kemi-GFT 2-1 (1-0)

Sievi Futsal-PP-70 4-1 (1-1)

Mad Max-Ruutupaidat 4-1 (4-1)

KaDy-SoVo 6-2 (1-1)

SoVo 7 4 1 1 1 29-21 15

KaDy 7 3 2 0 2 22-17 13

Mad Max 6 3 2 0 1 21-16 13

Ilves FS 4 3 1 0 0 17-4 11

GFT 6 2 1 2 1 15-12 10

FC Kemi 6 2 1 2 1 16-16 10

Sievi Futsal 5 2 0 1 2 17-18 7

Riemu 6 2 0 1 3 14-20 7

PP-70 5 1 1 1 2 14-13 6

Tervarit 5 2 0 0 3 14-17 6

Ruutupaidat 6 0 0 1 5 10-23 1

Leijona Futsal 3 0 0 0 3 5-17 0

GOLF

SHANGHAI, KIINA

Miesten Euroopan-kiertueen finaalisarjan 3/4 kilpailu, palkintoarvo 7 miljoonaa dollaria:

Tilanne 54/72 reiän jälkeen, par 72:

201 lyöntiä (15 alle parin): Thongchai Jaidee Thaimaa 67+68+66,

202 (-14): An Byeong-Hun Etelä-Korea 65+71+66, Sergio Garcia Espanja 64+71+67, Lucas Bjerregaard Tanska 66+66+70,

203 (-13): Kristoffer Broberg Ruotsi 69+70+64.

Kilpailussa ei ole suomalaisia.

GIRONA, ESPANJA

Miesten Euroopan-kiertueen karsintafinaali:

Tilanne 18/108 reiän jälkeen, par 70:

61 lyöntiä (9 lyöntiä alle parin): Nick Cullen Australia,

63 (7): Michael G. Palmer Etelä-Afrikka, Pep Angles Espanja,

64 (-6): Ruaidhri McGee Irlanti,

...66 (-4): Kalle Samooja Suomi (jakaa 14. sijaa).

JALKAPALLO

MM-karsinta

Etelä-Amerikan (Conmebol) alue:

Argentiina-Brasilia 1-1 (1-0)

34. Ezequiel Lavezzi 1-0, 58. Lucas Lima 1-1.

Ulosajo: 88. David Luiz (Brasilia).

Peru-Paraguay 1-0 (1-0)

20. Jefferson Farfan 1-0.

Ecuador 3 3 0 0 6-1 9

Chile 3 2 1 0 7-4 7

Uruguay 3 2 0 1 6-2 6

Brasilia 3 1 1 1 4-4 4

Paraguay 3 1 1 1 1-1 4

Kolumbia 3 1 1 1 3-4 4

Bolivia 3 1 0 2 4-6 3

Peru 3 1 0 2 4-6 3

Argentiina 3 0 2 1 1-3 2

Venezuela 3 0 0 3 3-8 0

Seuraavat ottelut: 17. 11. Kolumbia-Argentiina, Venezuela-Ecuador, 18. 11. Paraguay-Bolivia, Uruguay-Chile, Brasilia-Peru.

Pohjois- ja Väli-Amerikan (Concacaf) alue, 4. kierroksen avausottelut:

Lohko A: Meksiko-El Salvador 3-0, Kanada-Honduras 1-0

Lohko B: Jamaika-Panama 0-2, Costa Rica-Haiti 1-0

Lohko C: USA-St. Vincent ja Grenadiinit 6-1, Guatemala-Trinidad ja Tobago 1-2

EM-jatkokarsinta

Zenica: Bosnia-Hertsegovina-Irlanti 1-1 (0-0)

82. Robbie Brady 0-1, 85. Edin Dzeko 1-1.

Toinen osa maanantaina Dublinissa. Otteluparin voittaja pääsee EM-lopputurnaukseen.

Lviv: Ukraina-Slovenia 2-0 (1-0)

22. Andrij Jarmolenko 1-0, 54. Jevhen Seleznjov 2-0.

KRASNODAR

Miesten maaottelu:

Venäjä-Portugali 1-0 (0-0)

89. Roman Shirokov 1-0.

JÄÄKIEKKO

NHL

Pittsburgh-Columbus 1-2 (0-0, 0-2, 1-0)

Washington-Calgary ja. 2-3 (0-0, 0-1, 2-1, 0-1)

C: Karri Rämön torjunnat 34/36

Detroit-San Jose 2-3 (1-2, 0-1, 1-0)

D: Teemu Pulkkinen 1+0

Anaheim-NY Islanders 1-4 (0-1, 1-1, 0-2)

KHL

Avangard Omsk-Amur Habarovsk 3-0 (2-0, 1-0, 0-0)

AH: Juha Metsola 15/18 torjuntaa.

Jekaterinburg-Jokerit vl. 3-4 (0-0, 2-1, 1-2, 0-0, 0-1)

Je: Eero Elo 1+0, Jo: Riku Helenius 14/17 torjuntaa, Peter Regin 1+1 (+vl-maali), Brandon Kozun 1+1 (+vl-maali), Eetu Pöysti 1+0, Philip Larsen 0+1, Arturs Kulda 0+1, Jere Sallinen 0+1, Peter Regin 0+1.

Barys Astana-Admiral Vladivostok 4-3 (1-1, 0-1, 3-1)

Jugra Hanti-Mansijsk-Riian Dinamo 2-1 (1-0, 1-1, 0-0)

RD: Ville Leino 0+1.

Minskin Dinamo-Moskovan Dinamo 1-2 (0-1, 0-0, 1-1)

Torpedo Nizhni Novgorod-Vitjaz 1-3 (0-1, 3-0, 0-0)

V: Harri Säteri 19/22.

Medvescak Zagreb-Severstal Tsherepovets 4-2 (1-1, 3-0, 0-1)

MZ: Tuukka Mäntylä 1+2.

Slovan Bratislava-Moskovan TsSKA vl. 3-2 (0-0, 1-0, 1-2, 0-0, 1-0)

Liiga

KalPa-Blues 1-3 (0-1, 0-2, 1-0)

1. erä: 9.57 Eero Somervuori (Ville Korhonen-Otso Rantakari) 0-1.

2. erä: 20.25 Ilmari Pitkänen (Mikko Kukkonen-Jari Sailio) 0-2, 39.11 Peter Tiivola (Samson Mahbod-Roope Talaja) 0-3.

3. erä: 54.31 Mikael Ruohomaa 1-3.

Jäähyt yhteensä: KalPa 5x2 min, Antti Halonen 10 min=20 min, Blues 5x2 min=10 min.

Torjunnat: Eero Kilpeläinen KalPa 6+7+3=16 (poissa 57.42-60.00), Christian Engstrand Blues 4+8+9=21.

Yleisöä: 3 406.

Sport-Ässät 5-3 (2-1, 2-0, 1-2)

1. erä: 8.01 Aleksi Saarela (Jake Hansen-Pat Mullane) 0-1 vt, 10.41 Lassi Kokkala (Tuomas Vänttinen) 1-1 av, 16.06 Erik Riska (Joonas Komulainen-Sami Blomqvist) 2-1.

Jäähyt: 10.27 Jarkko Immonen Sport 2 min, 14.05 Mikael Saha Ässät 2 min.

2. erä: 27.36 Tuomas Vänttinen (Aleksi Laakso) 3-1, 34.10 Joonas Komulainen (Lassi Kokkala-Jake Newton) 4-1 yv2.

Jäähyt: 21.11 Troy Vance Ässät 2 min, 33.20 Tapio Sammalkangas Ässät 2 min, 33.20 Jarno Kärki Ässät 2 min, 39.31 jr Ässät 2 min (kärsi Ville Uusitalo).

3. erä: 40.43 Tuomas Vänttinen (Aleksi Laakso-Jarkko Immonen) 5-1 yv sr, 46.36 Aleksi Saarela (Jake Hansen-Ville Uusitalo) 5-2, 55.52 Masi Marjamäki (Ville Uusitalo) 5-3 vt.

Jäähyt: 40.43 Masi Marjamäki Ässät 2 min.

Jäähyt yhteensä: Sport 1x2 min=2 min, Ässät 6x2 min=12 min.

Torjunnat: Mika Järvinen Sport 8+5+8=21, Ari Ahonen Ässät 11+15+6=32 (poissa 56.49-57.19, 57.33-60.00).

Yleisöä: 3 852.

HPK-Kärpät 3-5 (1-2, 0-2, 2-1)

1. erä: 8.11 Ivan Huml (Markus Nutivaara-Juuso Ikonen) 0-1 yv, 13.17 Miro Aaltonen (Markus Nutivaara-Julius Junttila) 0-2, 19.25 Joonas Lehtivuori (Antti Miettinen-Sakari Manninen) 1-2 yv.

2. erä: 23.41 Miro Aaltonen (Mika Pyörälä-Lasse Kukkonen) 1-3 vt, 26.36 Mika Niemi (Adam Masuhr-Jesse Puljujärvi) 1-4.

3. erä: 49.19 Otto Paajanen (Juha Koivisto-Petteri Nikkilä) 2-4 yv, 53.14 Henrik Forsberg (Petteri Nikkilä-Antti Miettinen) 3-4, 59.51 Juho Keränen 3-5 tm.

Jäähyt yhteensä: HPK 4x2 min=8 min, Kärpät 3x2 min=6 min.

Torjunnat: Jere Myllyniemi HPK 7+6+8=21 (poissa 58.28-59.51), Iiro Tarkki Kärpät 4+3+12=19.

Yleisöä: 3 285.

KooKoo-Lukko 4-1 (1-0, 0-0, 3-1)

1. erä: 6.14 Josh Green (Jarkko Malinen-Oscar Eklund) 1-0 yv.

2. erä: Maaliton.

3. erä: 43.36 Teemu Nurmi (Janne Niskala) 1-1, 45.13 Toni Hyvärinen (Petri Lammassaari-Mikael Kurki) 2-1, 52.48 Toni Hyvärinen (Jarkko Malinen-Oscar Eklund) 3-1, 59.42 Juha-Pekka Haataja (Jarkko Malinen-Oscar Eklund) 4-1 tm.

Jäähyt yhteensä: KooKoo 2x2 min=4 min, Lukko 3x2 min=6 min.

Torjunnat: Juha Järvenpää KooKoo 9+5+12=26, Ryan Zapolski Lukko 4+10+6=20 (poissa 54.49-59.42).

Yleisöä: 3 476.

Tappara-JYP 4-3 (2-0, 1-0, 1-3)

1. erä: 6.38 Jere Karjalainen 1-0 yv, 10.57 Nick Plastino (Jani Lajunen) 2-0.

2. erä: 39.57 Jukka Peltola 3-0 av rl.

3. erä: 40.31 Jani Tuppurainen (Janne Tavi-Anssi Löfman) 3-1 yv, 48.11 Jan-Mikael Järvinen (Jani Lajunen-Veli-Matti Savinainen) 4-1, 52.41 Mikko Luoma (Henri Kanninen-Markus Nenonen) 4-2 yv, 54.28 Jani Tuppurainen (Aleksi Salonen-Mikko Luoma) 4-3.

Jäähyt yhteensä: Tappara 5x2 min=10 min, JYP 3x2 min=6 min.

Torjunnat: Dominik Hrachovina Tappara 5+10+10=25, Tuomas Tarkki JYP 11+4+3=18 (poissa 58.47-60.00).

Yleisöä: 7 249.

Tappara 22 11 3 3 5 67-46 42

Lukko 22 11 4 1 6 54-38 42

Kärpät 20 12 1 2 5 61-44 40

HIFK 21 9 6 1 5 62-46 40

TPS 21 10 1 3 7 58-47 35

KalPa 21 9 2 3 7 38-36 34

Ilves 22 8 3 2 9 54-50 32

KooKoo 22 7 3 4 8 46-60 31

SaiPa 19 8 2 2 7 54-49 30

Sport 21 8 2 2 9 51-55 30

JYP 23 9 0 1 13 47-57 28

Pelicans 22 7 1 4 10 43-59 27

Blues 21 6 3 2 10 40-54 26

Ässät 21 6 1 3 11 41-50 23

HPK 22 5 2 1 14 47-72 20

Seuraavat ottelut: 16. 11. Kärpät-SaiPa, 17. 11. Ilves-TPS, Ässät-KalPa, HPK-Tappara, HIFK-SaiPa, Blues-Sport.

Mestis

KeuPa HT-Peliitat ja. 2-3 (1-2, 1-0, 0-0, 0-1)

Hokki-LeKi 5-1 (0-1, 2-0, 3-0)

K-Vantaa-Jokipojat ja. 3-4 (1-3, 1-0, 1-0, 0-1)

JYP-Akatemia-Hermes 6-3 (1-0, 2-2, 3-1)

Hokki 18 13 2 2 1 65-37 45

Jukurit 19 9 1 5 4 63-46 34

Jokipojat 18 6 7 1 4 58-45 33

SaPKo 18 7 4 3 4 61-58 32

Peliitat 17 6 2 3 6 48-52 25

TuTo 18 6 3 1 8 60-68 25

K-Vantaa 18 6 2 2 8 51-54 24

LeKi 17 6 0 4 7 44-47 22

Hermes 16 5 1 4 6 46-58 21

RoKi 17 4 3 2 8 47-57 20

JYP-Akatemia 17 4 2 3 8 41-52 19

KeuPa HT 17 2 4 1 10 41-51 15

Seuraavat ottelut: 18. 11. K-Vantaa-Peliitat, 20. 11. Hermes-Jokipojat, Jukurit-SaPKo, K-Vantaa-TuTo, Peliitat-LeKi, KeuPa HT-JYP-Akatemia, RoKi-Hokki, 21. 11. LeKi-Peliitat, Hokki-RoKi, SaPKo-Jukurit, JYP-Akatemia-KeuPa HT, Jokipojat-Hermes, TuTo-K-Vantaa.

Naisten SM-sarja

Kuortane-Blues vl. 3-4 (1-2, 1-0, 1-1, 0-0, 0-1)

KJT-HPK 1-3 (0-1, 0-0, 1-2)

Ilves-KalPa 1-2 (0-0, 0-2, 1-0)

JYP 13 13 0 0 0 70-13 39

Blues 12 8 3 0 1 67-19 30

HPK 13 8 1 1 3 45-32 27

Kuortane 14 5 0 2 7 37-45 17

Kärpät 12 4 1 2 5 30-28 16

KalPa 13 3 1 1 8 20-51 12

KJT 13 2 0 1 10 14-41 7

Ilves 12 0 2 1 9 11-65 5

Seuraavat ottelut: 15. 11. KalPa-Blues, Kärpät-JYP, Kuortane-HPK, Ilves-KJT, 18. 11. Blues-KJT, 21. 11. Ilves-JYP, Blues-KalPa, HPK-KJT, Kärpät-Kuortane, 22. 11. HPK-Ilves, Kuortane-JYP, KJT-KalPa, 28. 11. KJT-Kärpät, Kuortane-KalPa, JYP-HPK, Ilves-Blues.

KORIPALLO

NBA

Indiana-Minnesota 107-103, Orlando-Utah 102-93, Boston-Atlanta 106-93, New York-Cleveland 84-90, Toronto-New Orleans 100-81, Chicago-Charlotte 102-97, Memphis-Portland 101-100, Oklahoma City-Philadelphia 102-85, Dallas-LA Lakers 90-82, Denver-Houston 107-98, Sacramento-Brooklyn 111-109.

Euroliiga

A-lohko:

Istanbul: Fenerbahce, Turkki-Himki, Venäjä 88-83 (49-41)

H: Petteri Koponen 6/3/6 syöttöä.

VTB

Bisons-Pietarin Zenit 62-83 (34-42)

Bisons: Tuukka Kotti 15/4, Martin Zeno 14/3, Ronald Clark 10/4, Justin Jackson 8/3, Paul Hill 7/2, Mikko Koivisto 6/0, Ilari Seppälä 2/2, Matias Ojala 0/1.

Sarjatilanne: 1) Zenit 6 voittoa-0 tappiota, 2) Moskovan TsSKA ja Kazan 5-1, 4) Nymburk 6-2, 5) Nizhni Novgorod ja Himki 5-2,... 15) Bisons 1-7.

Naisten Korisliiga

Huima-Honka 74-52 (42-35)

FoA-Vimpeli 76-86 (35-39)

FoA: Candice Warthen 39/4/6 syöttöä, Precious Bridges 20/6, Crystal Leary 6/9, Juta Jahilo 4/3, Noora Parttimaa 3/1, Minna Sten 2/5/3 torjuntaa, Lilli Nikander 2/1, Julia Heinonen 0/0, Sanna Helenius 0/1.

ViVe: Wilesia Hardy 28/11, Alexyz Vaioletama 23/11, Elem Andrea Ibiam 22/11, Cori Coleman 7/6, Ulriikka Latvala 6/4, Tuulia Timo 0/1, Anni Kujala 0/1.

PeKa-EBT 74-87 (39-47)

Ponteva-Pyrintö 68-59 (48-24)

Catz 10 9 1 776-556 18

Vimpeli 8 6 2 603-558 12

Honka 8 5 3 541-542 10

Ponteva 7 4 3 492-488 8

FoA 8 4 4 545-553 8

EBT 8 4 4 545-565 8

Huima 8 3 5 558-596 6

PeKa 8 1 7 596-669 2

Pyrintö 9 1 8 569-698 2

Seuraavat ottelut: 15. 11. Catz-FoA, 28. 11. EBT-Ponteva, Pyrintö-FoA, Catz-Huima, 29. 11. Catz-Honka, 2. 12. Honka-PeKa, 5. 12. PeKa-Catz, Vimpeli-Pyrintö, FoA-EBT, Ponteva-Honka.

LENTOPALLO

Miesten Mestaruusliiga

Riento-Sampo 3-2 (25-19, 25-22, 18-25, 20-25, 15-10)

Tiikerit-Isku 3-0 (25-17, 25-16, 25-17)

VaLePa-Leka Volley 3-0 (25-20, 26-24, 25-21)

KoVe-Etta 1-3 (17-25, 25-21, 18-25, 18-25)

Loimu-Hurrikaani 3-2 (25-23, 25-23, 18-25, 14-25, 15-10)

Tiikerit 8 8 0 0 0 24-1 24

VaLePa 9 6 2 0 1 24-9 22

Leka Volley 11 5 1 2 3 22-18 19

Loimu 6 3 2 0 1 15-8 13

Hurrikaani 6 4 0 1 1 14-6 13

Etta 9 2 2 3 2 19-20 13

Isku 8 2 1 2 3 14-18 10

Sampo 9 1 2 2 4 13-23 9

PerPo 10 2 0 3 5 14-24 9

Riento 10 0 2 1 7 9-28 5

KoVe 8 0 2 0 6 9-22 4

Seuraavat ottelut: 18. 11. Riento-PerPo, Sampo-Etta, 21. 11. Hurrikaani-Loimu, Etta-Leka Volley, 22. 11. KoVe-Sampo, VaLePa-Loimu, Tiikerit-Riento.

Naisten Mestaruusliiga

LP Vampula-LP Viesti 3-1 (20-25, 25-23, 25-18, 25-20)

Kuusamo-LiigaPloki 3-2 (13-25, 25-17, 25-14, 25-27, 15-11)

LP Kangasala-OrPo 3-0 (25-23, 25-19, 25-17)

LP Viesti 9 8 0 0 1 25-5 24

HPK 8 6 0 1 1 21-9 19

LP Kangasala 7 4 1 0 2 15-9 14

WoVo 8 4 1 0 3 16-12 14

Kuusamo 9 2 3 2 2 20-19 14

OrPo 7 3 2 0 2 16-11 13

Pieksämäki 9 2 1 0 6 11-21 8

LP Vampula 8 1 0 3 4 10-22 6

LiigaPloki 8 1 1 1 5 11-22 5

MesTo 6 1 0 0 5 4-16 3

Seuraavat ottelut: 15. 11. Mesto-LP Vampula, LP Viesti-LP Kangasala, WoVo-LiigaPloki, 18. 11. HPK-Mesto.

MAASTOHIIHTO

MUONIO

FIS-tykkikisat:

Naiset, 8,4 km (p): 1) Kerttu Niskanen Suomi 25.13,1, 2) Krista Pärmäkoski Suomi jäljessä 2,9 sekuntia, 3) Riitta-Liisa Roponen Suomi -24,5, 4) Svetlana Nikoleva Venäjä -56,8, 5) Julia Tihonova Valko-Venäjä -57,0, 6) Jelena Kolomina Kazakstan -1.04,6, 7) Anne Kyllönen Suomi -1.12,7, 8) Marjaana Pitkänen Suomi -1.15,0, 9) Aino-Kaisa Saarinen Suomi -1.22,3, 10) Maria Gräfnings Ruotsi -1.26,3.

Miehet, 16,8 km (p): 1) Sami Jauhojärvi Suomi 43.39,0, 2) Ristomatti Hakola Suomi -43,5, 3) Aleksei Poltoranin Kazakstan -45,3, 4) Antti Lampinen Suomi -58,1, 5) Raido Rankel Viro -1.02,5, 6) Anssi Pentsinen Suomi -1.06,6, 7) Snorri Einarsson Norja -1.38,3, 8) Candide Pralong Sveitsi -1.54,8, 9) Bastien Poirrier Ranska -1.55,2, 10) Andreas Nygaard Norja -2.02,1.

Kilpailut jatkuvat sunnuntaina.

BEITOSTÖLEN

Kv. kilpailut, 2. päivä:

Naiset, 7,5 km (v): 1) Therese Johaug Norja 19.29,9, 2) Kari Öyre Slind Norja jäljessä 39,6 sekuntia, 3) Astrid Uhrenholdt Jacobsen Norja -41,5, 4) Ingvild Flugstad Östberg Norja -58,5, 5) Heidi Weng Norja -1.00,9, 6) Maria Ström Nakstad Norja -1.01,8.

Miehet, 15 km (v): 1) Martin Johnsrud Sunsby Norja 36.12,1, 2) Hans Christer Holund Norja -47,4, 3) Robin Duvillard Ranska -49,1, 4) Petter Northug Norja -59,7, 5) Maurice Manificat Ranska -1.00,2, 6) Andrew Musgrave Britannia -1.02,7.

PAINI

VAASA

VVV Cup, Vapaapaini

Aloittelijat Tytöt 28 kg: 1. Janna-Juulia Mäenpää LaVe, 2. Fanni Pentinmäki AU, 3. Jenna-Justiina Mäenpää LaVe

Tytöt 48 kg: 1.Ronja Tuomivaara SalSa, 2. Charlotta Lindholm TeRi, 3. Charoline Lindholm TeRi

Pojat 8v 25 kg: 1. Amil Kelmendi VaaTo, 2. Elmer Kieslich VaaTo, 3. Aron Ollila VaaTo

32 kg: 1. Alban Kelmendi VaaTo, 2. Hadi Ahmadi VaaTo, 3. Otto Ahola VaaTo

Pojat 10v 28 kg: 1. Tuomas Pentinmäki AU, 2. Joona Tuuri SPM, 3. Otto Säynäjäaho LNM

31 kg: 1. Oliver Pada VVV, 2. Akil Kelmendi VaaTo, 3. Rigon Tahirukaj VaaTo

32 kg: 1. Paulus Tuomisto SPM, 2. Advan Kelmendi VaaTo, 3. Chasimir Lindholm TeRi

39 kg: 1. Arnas Samuilis AU, 2. Veeti Vedenoja SalSa, 3. Eetu Isokoski LNM

Pojat 13v 33 kg: 1. Aapo Hakala KaKa, 2. Aaron Tuomisto SPM, 3. Juuso Saarenpää SalSa

38 kg: 1. Nestori Mannila YKV, 2. Oskari Rintamäki VVV, 3. Lauri Hakomäki VVV

41 kg: 1. Hugo Hautamäki LaihLu, 2. Elias Toivonen VaaTo

49 kg: 1. Harri Kalervo LaihLu, 2. Konsta Hietala VaaTo, 3. Jedi Lönn LaihLu

Pojat 15v 57 kg: 1.Jimi Ahola VaaTo, 2. Arttu Hakala KaKa, 3. Antti Saarenpää SalSa

Tytöt 48 kg: 1. Ronja Tuomivaara SalSa, 2. Charlotta Lindholm TeRi, 3. Charoline Lindholm TeRi

PIKALUISTELU

CALGARY, KANADA

Maailmancupin 1/6 kilpailut:

Perjantain A-ryhmät:

Miehet:

500 m: 1) Pavel Kulizjnikov Venäjä 34,11, 2) Mika Poutala Suomi 34,28 (SE), 3) William Dutton Kanada 34,46, 4) Ronald Mulder Hollanti 34,48, 5) Ruslan Murasjov Venäjä 34,51, 6) Yuya Oikawa Japani 34,58.

5 000 m: 1) Sven Kramer Hollanti 6.08,61, 2) Jorrit Bergsma Hollanti 6.10,44, 3) Ted-Jan Bloemen Kanada 6.12,72.

Naiset:

3 000 m: 1) Martina Sablikova Tshekki 3.57,21, 2) Irene Schouten Hollanti 3.58,39, 3) Natalja Voronina Venäjä 3.58,78.

500 m: 1) Lee Sang-hwa Etelä-Korea 36,96, 2) Zhang Hong Kiina 37,18, 3) Brittany Bowe USA 37,22.

Lauantain matkat:

Miehet:

1 000 m, B-ryhmä: 1) Mika Poutala Suomi 1.07,90, 2) Mitchell Whitmore USA 1.08,43, 3) Roman Krech Kazakstan 1.08,59, ...35) Juho Vaittinen Suomi 1.11,46. Pekka Koskela ei luistellut.

Naiset:

1 000 m, B-ryhmä: 1) Qishi Li Kiina 1.44,44, 2) Ivanie Blondin Kanada 1.14,72, 2) Jing Ju Kiina 1.14,91, ...22) Elina Risku Suomi 1.18,19 (SE).

RAVIT

SEINÄJOKI

1. ponilähtö, ponilähtö 1100 m: 1) Jokimäen Citruuna/Sanni Kuusisto 2,32,6 x, 2) Goldenwild’s Sammy 263 SH 2,42,1 x.3) Goldenwild’s Star Surprise 1305 SH 2,42,6 x.4) Niemenpellon Miner 2,54,9.poissa: 5, 7.

1. lähtö, sh 2100 m: 1) Faija/Jarmo Saarela 28,9a (17,9), 2) Riipinen 28,9a (9,94).3) Viulori 29,1a (20,49).4) Tähti-Aura 29,2a (11,04). Toto (2-12-3): 17,90 4,19-2,25-4,64 73,45.

2. lähtö, lv 2100 m Hevosurheilu Kasvattajakruunu-finaali: 1) MAS Archie/Antti Teivainen 17,1a (1,7), 2) Easy Ride 17,3a (3,48).3) Callela Leonard 17,7a (33,9).4) Por Nie Rock 18,0a (58,6). Toto (5-6-3): 1,70 1,09-1,30-2,11 2,81.

3. lähtö, lv 2100 m Hevosurheilu Kasvattajakruunu-finaali: 1) Callela Eliza/Mika Forss 17,2a (1,7), 2) Rosemary Yankee 18,1a (7,68).3) Ariel D’Amour 18,5a (24,5).4) Arctic Kiss 18,5a (20,98). Toto (12-4-6): 1,70 1,21-1,72-2,42 6,05.

4. lähtö, Toto76-1, sh 2100 m Nousijadivisioona vs. Haastajadivisioonakarsinta: 1) Vilma Lyydia/Markku Hietanen 28,0 (11,27), 2) Tuurin Toivo 28,9 x (2,56).3) Siveri 28,1 (42,63).4) Huuger 29,3 (12,44).poissa: 16. Toto (14-1-10): 11,27 3,46-1,54-6,85 14,71.

5. lähtö, Toto76-2 TROIKKA-1, lv 2100 m Hopeadivisioona: 1) Victor Quo Vadis/Tommi Kylliäinen 14,8a (2,67), 2) Big Headache 14,9a (16,8).3) Classic St Pat 15,0a (3,2).4) Hamtaro S 15,0a (64,72).poissa: 9. Toto (3-12-1): 2,67 1,35-2,46-1,54 16,48. Troikka: 83,71.

6. lähtö, Toto76-3, lv 3100 m Haastaja- vs. Pronssidivisioonakarsinta: 1) Steel Anemone/Veikko Tolkkinen 17,4 (9,6), 1) Be My Hot Stuff/Niko Jokela 17,4 (49,87), 3) Sahara Hotshot 17,0 (11,35).4) Callum 17,0 (23,86). Toto (3/6-11): 4,80 4,19/11,25-3,23 161,17.

7. lähtö, Toto76-4, sh 2100 m Valiodivisioonakarsinta: 1) I.P. Lento/Mika Jauhola 25,6a (2,81), 2) Mokomani 25,7a (7,39).3) Aki-Vei 25,7a (14,33).4) Siirin Älli 25,8a (4,87). Toto (4-5-8): 2,81 1,50-1,83-3,30 9,61.

8. lähtö, Toto76-5 Toto4-1, lv 2100 m Yara & Racing Kasvattajakruunu-finaali: 1) El Catwalk/Mika Forss 15,5a (1,77), 2) Sylvie De Vie 15,7a (9,18).3) Arctic Model 15,7a (3,2).4) Forsberg 15,9a (40,41). Toto (3-2-1): 1,77 1,10-1,30-1,15 5,84. Toto4 voitto-osuus: 3,30.

9. lähtö, Toto76-6 Toto4-2 TROIKKA-2, lv 1600 m Kultadivisioonakarsinta: 1) Bret Boko/Ari Moilanen 12,8a (3,02), 2) Surprise Lord 12,8a (2,45).3) Air Gunner 12,8a (14,43).4) Amazing Soul 12,8a (12,23).poissa: 10. Toto (1-8-2): 3,02 1,32-1,39-2,25 3,88. Toto4 voitto-osuus: 5,00. Troikka: 56,99.

10. lähtö, Toto76-7 Toto4-3 DUO-1, lv 2100 m Yara & Racing Kasvattajakruunu-finaali: 1) Ranch Newman/Tommi Kylliäinen 14,3a (4,11), 2) Incredible Ironman 14,5a (4,86).3) Broidi 14,6a (2,47).4) William Birdland 14,9a (36,71). Toto (1-3-2): 4,11 1,46-1,44-1,25 7,92. Toto4 voitto-osuus: 11,40.

11. lähtö, Toto4-4 DUO-2, lv 2100 m Kyvyt Esiin-divisioonakarsinta: 1) Quick Leader/Ari Moilanen 17,2a (6,94), 2) Shiny Boss 17,4a (11,29).3) Stone Capes Nasty 17,4a (3,48).4) Zap Ben 17,6a (5,44).poissa: 3, 11, 12. Toto (5-1-10): 6,94 2,36-2,94-1,62 34,24. Toto4 voitto-osuus: 30,30. Päivän Duo: 1-5, kerroin: 22,43.

12. lähtö, TROIKKA-3, sh 2600 m Huippu- vs. Tähtidivisioonakarsinta: 1) Josveis/Ari Moilanen 27,9 (1,66), 2) Suvi Kevätön 28,7 (10,8).3) Tohari 28,7 (64,44).4) Passiton 28,3 (14,0). Toto (6-2-3): 1,66 1,27-2,13-6,44 6,47. Troikka: 141,30.

Toto4 pelivaihto 71 810,40 e, voitto-osuus 30,30 e

Toto76 pelivaihto 409 012,15 e, voitto-osuus 270,60 e

Pelivaihto 955 791,05 e, yleisöä 1 930

TUKHOLMA

2140m, monté, 1. palk. 75 000kr, 1) Red Shrew/Sofia Adolsson 15,3a, ... 7) Wish Upon A Black/Karoliina Sinkkilä 17,3a.

2140m, 1. palk. 30 000kr, 1) Zelma/Kaj Widell 15,3a, ... 5) Juiceman/Olli Koivunen (valmentaja Harri Koivunen) 15,8a.

Konung Carl XVI Gustafs Silverhäst, 2140m, 1. palk. 250 000kr, 1) Delicious U.S./Örjan Kihlström 12,8a.

Solvalla Grand Prix, 2140m, 1. palk. 400 000kr, 1) Nuncio/Stefan Melander 12,2a.

2140m, 1. palk. 200 000kr, 1) Orakel Face/Adrian Kolgjini 13,0a, ... 11) Valle Streamline/Santtu Raitala (Katja Melkko) 15,1a.

2140m, 1. palk. 220 000kr, 1) Sauveur/Åke Lindblom 11,5a, 2) Shadow Woodland/Ulf Ohlsson (Reijo Liljendahl) 12,2.

2140m, 1. palk. 30 000kr, 1) Fine By Me/Oskar Kylin-Blom (Harri Koivunen) 15,5a.

SALIBANDY

HELSINKI

Suomen naisten joukkue 10. MM-kisoihin Tampereelle 4.-12. joulukuuta:

Maalivahdit: nimen jälkeen ikä, seura, maaottelut, tehopisteet: Laura Loisa, 24, Rönnby IBK, Ruotsi 43, 0+0=0, Jonna Mäkelä, 31, NST-Lappeenranta 96, 0+2=2.

Puolustajat: Silja Eskelinen, 22, SB-Pro 10, 1+1=2, Mia Karjalainen, 27, NST-Lappeenranta 59, 10+16=26, My Kippilä, 19, Rönnby IBK 11, 1+3=4, Laura Mertsalmi, 26, UHC Dietlikon, Sveitsi 69, 3+15=18, Sanni Nieminen, 27, Classic 7, 1+0=1, Anne Suomalainen, 34, Classic 81, 41+29=70, Tiia Ukkonen, 31, NST-Lappeenranta 120, 47+29=76.

Hyökkääjät: Eliisa Alanko, 27, Classic 78, 54+17=71, Ella Alanko, 25, Classic 34, 6+4=10, Marianne Hannonen, 32, Leba-96 23, 6+3=9, Oona Kauppi, 18, Koovee 2, 3+0=3, Veera Kauppi, 18, Koovee 10, 6+0=6, Kristiina Kauppila, 23, Classic 55, 12+17=29, Elina Kujala, 28, SB-Pro 100, 42+35=77, Karoliina Kujala, 28, SB-Pro 87, 30+25=55, Jaana Lirkki, 25, NST-Lappeenranta 11, 3+0=3, Alisa Pöllänen, 21, Classic 22, 10+4=14, Nina Rantala, 27, Classic 40, 14+21=35.

Päävalmentaja Marko Paju, valmentajat Timo Suonpää, Markus Huhtimo, Jari Oksanen ja psyykkinen valmentaja Sari Honkanen.

Miesten liiga

SPV–M-Team 5-7 (1-4, 3-1, 1-2)

Maalit: 1. erä 0-1 Robert Andersson, 0-2 Jami Sjöblom, 0-3 Riku Reunamäki, 1-3 Petri Hakonen (Mika Kohonen), 1-4 Sampo Laukkala.

2. erä: 2-4 Ville Kuusela (Sami Koski) yv, 3-4 Jukka-Pekka Pelto-Arvo (Teppo Mäkelä), 3-5 Reunamäki, 4-5 Mikko Kohonen (Koski) yv.

3. erä: 4-6 Reunamäki, 4-7 Laukkala, 5-7 Kuusela (koski) yv.

Yleisöä 691.

Classic-OLS 10-3 (1-1, 4-2, 5-0)

Happee-Erä 10-5 (4-1, 3-3, 3-1)

Happee 11 9 2 0 103-57 20

Classic 10 10 0 0 88-42 20

Oilers 9 6 1 2 68-39 13

Viikingit 10 5 2 3 68-51 12

Erä 10 5 1 4 67-73 11

SPV 8 4 1 3 58-58 9

TPS 9 4 0 5 44-50 8

OLS 9 4 0 5 39-55 8

SalBa 8 3 1 4 50-61 7

Indians 10 3 1 6 58-78 7

M-Team 10 3 1 6 52-74 7

Koovee 11 3 0 8 57-81 6

NST 10 2 0 8 59-69 4

Nokian KrP 11 2 0 9 53-76 4

Seuraavat ottelut: 15. 11. Viikingit-TPS, OLS-SPV, Oilers-SalBa, 16. 11. NST-Oilers, 20. 11. SalBa-Happee, Oilers-Classic, Koovee-Nokian KrP, TPS-SPV, 21. 11. Indians-SPV, 22. 11. M-Team-TPS.

Naisten liiga

SB-Pro-Classic 8-6 (3-1, 4-0, 1-5)

M-Team-Happee 4-5 (1-2, 1-1, 2-2)

TPS-O2JKL 9-3 (2-2, 3-1, 4-0)

Koovee-NST ja. 2-2 (0-0, 1-1, 1-1, 0-0)

PSS-JoKa 4-1 (2-0, 1-1, 1-0)

NST 10 8 1 1 69-20 17

SB-Pro 9 8 0 1 70-34 16

KooVee 9 7 1 1 55-34 15

Classic 9 7 0 2 85-32 14

PSS 9 6 1 2 38-32 13

TPS 9 5 0 4 59-55 10

Happee 9 4 0 5 41-43 8

Erä III 10 2 1 7 43-85 5

M-Team 9 2 0 7 41-52 4

O2JKL 9 2 0 7 23-60 4

JoKa 9 1 0 8 28-62 2

Crackers 9 1 0 8 28-71 2

Seuraavat ottelut: 18. 11. Happee-Classic, Crackers-M-Team, 21. 11. SB-Pro-KooVee, JoKa-Classic, NST-Happee, TPS-PSS, O2JKL-Erä III, 22. 11. Erä III-JoKa, NST-Crackers, KooVee-PSS, 28. 11. M-Team-TPS, 15. 12. Crackers-Happee.

TANSSIURHEILU

VAASA

Vakio- ja latinalaistanssien GP-kilpailut.

Junior II Lat. Final: 1. Eetu Lämsä - Emilia Prykäri DSCOulu Oulu 6,0, 2. Elias Pitkänen - Kaisa Alitalo La’Team Lieto 9,5, 3. Johannes Jänkälä - Moona-Maria Kinnunen Aida Keminmaa 15,5, 4. Henrik Saastamoinen - Pinja Saarinen La’Team Lieto 19,0, 5. Julius Toivanen - Pilvi Saarinen Fregolina Kaarina 27,0, 6. Eero Laine - Saimi Suomela DCDiamond Turku 28,0,

Nuoriso A Vak. Final: 1. Jere Hakalahti - Veera Korpinen Star Helsinki 6,0, 2. Eevertti Övermark - Milja Vainikka Botafogo Seinäjoki 12,0, 3. Samuli Perämaa - Anne Haataja DSCOulu Oulu 14,0, 4. Eelis Mikkonen - Julia Pyrrö Tanssi-Savo Kuopio 18,0, 5. Pyry Nissinen - Riina Hintsala Tepika Jyväskylä 26,0, 6. Benjamin Lindström - Ave Tennokese HaveStep Hamina 29,0

Yleinen A Vak. Final: 1. Jaak Vainomaa - Taina Savikurki Blue&White Helsinki 5,0,2. Ilari Lehtonen - Jasmin Pocknell Step Tampere 10,0, 3. Emil Hallberg - Mona Pietilä Tanssidans Kirkkonummi 16,0, 4. Johannes Saaristo - Roosa Ståhlberg Step Tampere 19,0, 5. Roope Antila - Henni Syväoja Tanssidans Kirkkonummi 26,0, 6. Karri Rinne - Esteri Talvio Tanssidans Kirkkonummi 29,0

Seniori I A Lat. Final: 1. Jari Laatta - Wilma Lahti DanceLine Tampere 6,0, 2. Jani Kallio - Satu Vuorjoki Bolero Turku 12,0, 3. Ari Tommola - Sanna-Maria Takala Blue&White Helsinki 17,0, 4. Mikko Mättö - Anna Jouppila-Mättö J&V Kuopio 18,0, 5. Jarmo Kouhia - Marjatta Kouhia Parketti Hyvinkää 26,0, 6. Jukka Leppänen - Tiina Siniketo-Leppänen Nick’s Lahti 26,0

Seniori I A Vak. Final: 1. Jari Redsven - Anne Redsven Cavalier Järvenpää 6,0, 2. Juha Viemerö - Elina Viemerö Quickstep Vihti 9,0, 3. Jouko Leppälä - Heljä Leppälä Step Tampere 17,0, 4. Ville Häyrynen - Sanna Kakko Vakita Vantaa 18,0, 5. Juho Linna - Anu Purttu Spiral Tampere 25,0, 6. Tero Sisto - Kati Järvelä Step Tampere 30,0

Nuoriso A Lat. Final: 1. Antti Kapanen - Jenna Ukkonen Tepika Jyväskylä 5,0, 2. Samuli Perämaa - Anne Haataja DSCOulu Oulu 10,0, 3. Leo Pusa - Inka Hakomäki Tanssidans Kirkkonummi 15,0, 4. Eetu Toivainen - Ada Varstala Tepika Jyväskylä 21,0, 5. Valtteri Palin - Eevi Aalto Bolero Turku 25,0, 6. Eelis Mikkonen - Julia Pyrrö Tanssi-Savo Kuopio 32,0, 7. Mark Simon - Luna Lavonen FreeDance Tampere 32,0

Yleinen A Lat. Final: 1. Jaak Vainomaa - Taina Savikurki Blue&White Helsinki 5,0, 2. Dumitru Cernei - Oona Oinas Tepika Jyväskylä 10,0, 3. Markus Ranta - Alisa Heino Swivel Salo 16,0, 4. Robert Virenius - Veera Hedman Blue&White Helsinki 19,0, 5. Emil Hallberg - Mona Pietilä Tanssidans Kirkkonummi 25,0, 6. Juho Taskinen - Pinja Koskela Tanssi-Savo Kuopio 30,0

Junior II Std. Final: 1. Pyry Nissinen - Riina Hintsala Tepika Jyväskylä 5,0, 2. Elias Pitkänen - Kaisa Alitalo La’Team Lieto 10,0, 3. Henrik Saastamoinen - Pinja Saarinen La’Team Lieto 19,0, 4. Johannes Jänkälä - Moona-Maria Kinnunen Aida Keminmaa 20,0, 5. Eetu Lämsä - Emilia Prykäri DSCOulu Oulu 21,0, 6. Eero Laine - Saimi Suomela DCDiamond Turku 30,0

UINTI

MINNEAPOLIS, USA

Kv. kilpailut (50 m rata):

Naiset, 200 m sku, alkukilpailu: 1) Tanja Kylliäinen Cardinal Aquatic 2.14,20 (SE), 2) Maya DiRado Stanford Swimming 2.14,57, 3) Melanie Margalis Saint Petersburg 2.14,74.

Kylliäisen aika alittaa Rio de Janeiron olympialaisten A-tulosrajan 0,06 sekunnilla.

Suomalaisista A-rajan ovat näyttöaikana uineet myös Ari-Pekka Liukkonen, Jenna Laukkanen, Matias Koski ja Matti Mattsson.

VAKIO 4

Perjantai 13. 11.

Futisvakio

Oikea rivi: 1X1 121 111 111

Voitonjako:

12 oikein 145 kpl voitto-osuus 267,60 e, 11 oikein voitto-osuus 5,50 e, 10 oikein voitto-osuus 0,00 e.

MiniVakio: 7 oikein 323 kpl voitto-osuus 20,30 e.

VAKIO 1

Lauantai 14. 11.

Vakio

Oikea rivi: 122 221 X11 111 1

Voitonjako:

13 oikein 14 kpl voitto-osuus 13 564,90 e, 12 oikein voitto-osuus 148,20 e, 11 oikein voitto-osuus 12,30 e, 10 oikein voitto-osuus 3,70 e.

MiniVakio: 7 oikein 73 kpl voitto-osuus 316,50 e.

TOTO76

Lauantai 14.11. Seinäjoki

Oikea rivi:

1. lähtö: 14 Vilma Lyydia, poissa: 16

2. lähtö: 3 Victor Quo Vadis, poissa: 9

3. lähtö: 3 Steel Anemone/6 Be My Hot Stuff, poissa: -

4. lähtö: 4 I.P. Lento, poissa: -

5. lähtö: 3 El Catwalk, poissa: -

6. lähtö: 1 Bret Boko, poissa: 10

7. lähtö: 1 Ranch Newman, poissa: -

Voitonjako:

7 oikein voitto-osuus 270,60 e., 6 oikein voitto-osuus 9,50 e.

KENO

Lauantai 14. 11.

Päiväarvonta

Oikeat numerot: 9, 13, 14, 15, 16, 18, 24, 30, 33, 37, 39, 44, 47, 51, 52, 54, 55, 62, 63, 68

Kunkkunumero: 37

Ilta-arvonta

Oikeat numerot: 3, 4, 9, 10, 11, 14, 16, 21, 24, 31, 35, 37, 42, 43, 44, 48, 50, 53, 62, 67

Kunkkunumero: 48

LOTTO

Lauantai 14. 11.

Oikeat numerot: 8, 12, 14, 25, 30, 31, 35

Lisänumerot: 29, 36

Tuplausnumero: 29

Voitonjako:

7 oikein ei yhtään kappaletta, 6+1 oikein 8 kpl voitto-osuus 45 680,60 e, 6 oikein 3 646,60 e, 5 oikein 64,20 e, 4 oikein 10,00 e

Tuplaus-voitonjako:

7 oikein ei yhtään kappaletta, 6+1 oikein 3 kpl voitto-osuus 91 361,20 e, 6 oikein ei yhtään kappaletta, 5 oikein 128,40 e, 4 oikein 20,00 e

LAUANTAI-JOKERI

Lauantai 14. 11.

Jokerinumero: 3 6 7 0 6 1 9

Voitonjako:

7 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein 1 kpl voitto-osuus 20 000,00 e, 5 oikein 500,00 e, 4 oikein 50,00 e, 3 oikein 6,00 e, 2 oikein 3,00 e

Tuplaus voitonjako:

7 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein ei yhtään kappaletta, 5 oikein 19 kpl voitto-osuus 1 000,00 e, 4 oikein 100,00 e, 3 oikein 12,00 e, 2 oikein 6,00 e

SEINÄJOKI

Etelä-Pohjanmaan Yleisurheilu EPU ry:n palkitsemisjuhla.

Vuoden urheilija: Tero Pitkämäki SSU

Valmentaja: Hannu Kangas SSU

Junioriurheilijat: Suvi Koskinen KaKa, Elmo Savola LaVe

Nuorisourheilija: Jimi Nukala VaVa, Juuso Toivonen ÄU, Janita Leppäranta KrU

Vuoden joukkue Teuvan Rivakka M19: Eetu Honkanen, Artturi Tiipiö, Leevi Kormano, Niko Vainionpää

Vuoden yllättäjä: Aleksi Lehto SSU, Joonas Kokko LaVi

Vuoden Cupurheilija: Keihäs: Hermanni Suutala LaVi, Jenna Harju TöVe, moukari: Veikka Koskinen KaKa, Mira Kitula TöVe, kuula: Rami Kankaanpää IK, Sara Killinen LaVi, kiekko: Juho Kuvaja SSU, Mari Jäntti SSU.

Seurajohtaja: Juha Järvelin AU, seuravalmentaja: Erkki Toivonen ÄU, nuorisovetäjä: Jukka Takala SSU, toimitsija: Jussi Talvitie LaVi, tiedottaja: Harri Yli-Huita LaihLu.

Vuoden nuorisourheiluseura: Alavuden Urheilijat, Vähänkyrön Viesti, Lappajärven Veikot

Vekan Pytty: SSU

Nuorisotoimintakilpailu: Seinäjoen Seudun Urheilijat, Lapuan Virkiä, Ilmajoen Kisailijat

Puheenjohtajan palkinto: Tapio Pesu SSU – SM-viestien kilpailujohtaja

Kunniakierrosseura: Seinäjoen Seudun Urheilijat, Isojoen Urheilijat

Kunniakierroskerääjä: Matti Mäki-Reinikka SSU, Hely Hietanen ÄU, Mauri Jokiranta TeRi, Lauri Vannesluoma TöVe, Maija Tukeva ÄU

Kommentoi