Yli tuhat ihmistä on vaarassa joutua maalitauluiksi jengiväkivallassa, sanoo Ruotsin poliisin kansallisista operaatioista vastaavan yksikön johtaja Johan Olsson Ruotsin radion Ekot-ohjelmassa.
Olssonin mukaan näin suuri määrä ihmisiä kokee väkivallan uhkaa. Mitään varsinaista luetteloa poliisi ei riskissä olevista ihmisistä kuitenkaan pidä, hän korostaa.
Olssonin mukaan hyökkäykset kohdistuvat yhä enemmän jengiläisten sukulaisiin. Samalla rikoksien tekijöinä on yhä useammin nuoria.
Ruotsissa on alkusyksyn aikana tapahtunut monia jengiväkivaltaan linkittyviä ampumisia ja räjähdyksiä. Olssonin mukaan niistä valtaosa liittyy rikollisverkosto Foxtrotin sisäisiin välienselvittelyihin.
Olsson myönsi olevan turhauttavaa, että poliisi ei ole päässyt käsiksi Foxtrotin johtaja Rawa Majidiin eli "kurdikettuun".
Majidin tarkasta olinpaikasta on tällä hetkellä ristiriitaista tietoa. Ruotsin televisio SVT kertoi maanantaina, että Majid olisi otettu kiinni Iranin rajalla. Ruotsin poliisi tai ulkoministeriö eivät ole vahvistaneet tietoja.
Ennen mahdollista Iraniin siirtymistään Majid on asunut Turkissa, jonka kansalaisuus hänellä on. Tämä on estänyt hänen luovuttamisensa Ruotsiin.
Kaksi naista ammuttiin eilen
Viimeksi eilen Ruotsissa kaksi naista kuoli sen jälkeen, kun heitä ammuttiin torstain ja perjantain välisenä yönä asuinrakennuksessa Tullingessa Tukholman eteläpuolella. Poliisi on ottanut kiinni kaksi ihmistä murhasta epäiltynä.
Dagens Nyheterin mukaan naiset ammuttiin "tunnetun artistin kodissa". Dagens Nyheterin mukaan kyseinen artisti on sukua henkilölle, jolla on yhteyksiä Foxtrot-rikollisverkostoon.