Pohjanmaalla 25 uutta tartuntaa, testitulosten saamisessa on viivettä – Etelä-Pohjanmaalla todettiin yksi uusi koronatartunta

Etelä-Pohjanmaalla tehtiin eilen 599 korontatestiä. Pohjanmaalla näytteitä otettiin 550 kappaletta Kuva: Paula Kaskimaa.

Vaasan sairaanhoitopiirissä on todettu 25 koronavirustartuntaa. Yhteensä sairaanhoitopiirissä on todettu 1 639 tartuntaa.

Eilen näytteitä otettiin 550 kappaletta. Yhteensä sairaanottopiirissä on otettu 42 599 koronavirusnäytettä. Sairaanhoitopiiri kertoo, että testitulosten saannissa on tällä hetkellä viivettä.

Kahden viikon ilmaantuvuusluku on 91. Vaasan sairaanhoitopiiri siirtyi takaisin pandemian leviämisvaiheeseen tammikuun lopulla.

Etelä-Pohjanmaalla yksi uusi tartunta

Etelä-Pohjanmaalla on todettu yksi uusi koronavirustartunta. Yhteensä maakunnan alueella on todettu 525 tartuntaa.

Eilen testejä tehtiin 599 kappaletta. Yhteensä alueella on testattu 70 998 näytettä.

Kahden viikon ilmaantuvuusluku 21,2. Viimeisen kahden viikon aikana alueella on todettu 41 uutta tartuntaa. Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiiri on pandemian kiihtymisvaiheessa.

Marica Paukkeri

Mainos (sisältö jatkuu alla)

Mainos päättyy

Mainos (sisältö jatkuu alla)

Mainos päättyy

Tilaa Ilkka-Pohjalaisen uutiskirje

Saat tuoreimmat uutiset ja puheenaiheet suoraan sähköpostiisi

Tilaa uutiskirje