"Joululehtiä tarvitaan tulevaisuudessa ehkä vielä enemmän kuin nyt" – Tämän vuoksi ne pitävät pintansa

Aira lahti ja Hannele Kihlman kertovat, että Kauhava-Seuran väki tekee Kauhavan Joulu -lehteen juttuja itsekin, mutta suurin osa tulee muilta kirjoittamisesta kiinnostuneilta henkilöiltä. – Pyydämme juttuja, mutta jotkut tarjoavat tekstejään, joten saamme lehteen sellaisiakin aiheita, joita emme olisi itse hoksanneet, Kihlman sanoo.
Aira lahti ja Hannele Kihlman kertovat, että Kauhava-Seuran väki tekee Kauhavan Joulu -lehteen juttuja itsekin, mutta suurin osa tulee muilta kirjoittamisesta kiinnostuneilta henkilöiltä. – Pyydämme juttuja, mutta jotkut tarjoavat tekstejään, joten saamme lehteen sellaisiakin aiheita, joita emme olisi itse hoksanneet, Kihlman sanoo.
Kuva: Mia Kärkkäinen

Joululehtiperinne on poikkeuksellisen vahvaa Etelä-Pohjanmaalla. Esimerkiksi Kauhavalla ilmestyy yhä oma lehti kaikissa neljässä kuntaliitoskunnassa paikallisten yhdistysten ansiosta.

– Paikallisten joululehtien suosio kertoo siitä, että kotiseuturakkaus ja paikallisuus ...

Haluatko jatkaa lukemista?

I-P Digi -tilauksella pääset lukemaan tämän ja paljon muita kiinnostavia artikkeleita.

Tilaa Ilkka-Pohjalaisen uutiskirje

Saat tuoreimmat uutiset ja puheenaiheet suoraan sähköpostiisi

Tilaa uutiskirje