Kesä tuo mukanaan kodittomat kissanpennut ja venyttää eläinsuojeluyhdistysten resurssit äärirajoille – "Vastuu on meillä kaikilla"

Monen muun pohjalaiskissan tapaan Lucia vietti pentuaikansa villinä ulkosalla. Saapuessaan Seinäjoen seudun eläinsuojeluyhdistykselle se oli arka ja ihmisiin tottumaton. Nyt Lucia odottaa loppuelämänsä kotia yhdistyksen sijaiskodissa.
Monen muun pohjalaiskissan tapaan Lucia vietti pentuaikansa villinä ulkosalla. Saapuessaan Seinäjoen seudun eläinsuojeluyhdistykselle se oli arka ja ihmisiin tottumaton. Nyt Lucia odottaa loppuelämänsä kotia yhdistyksen sijaiskodissa.
Kuva: Jouko Torssonen
Jaa artikkeli

SEY Suomen Eläinsuojelun mukaan Suomessa hylätään vuosittain yli 20 000 kissaa. Suuri osa ongelman hoidosta on vapaaehtoisvoimin uurastavien eläinsuojeluyhdistysten varassa. Selvitimme, miltä kesän kissatilanne levikkialueemme yhdistyksissä näyttää....

Haluatko lukea artikkelin?

I-P Digi -tilauksella pääset lukemaan tämän ja paljon muita kiinnostavia artikkeleita.

Tilaa Ilkka-Pohjalaisen uutiskirje

Saat tuoreimmat uutiset ja puheenaiheet suoraan sähköpostiisi

Tilaa uutiskirje