Mu­seo­vi­ras­to jakoi avus­tuk­sia pe­rin­ne­työ­hön

Museovirasto on jakanut 15 yhdistykselle yhteensä 55 000 euroa suomalaisen kulttuuriperinteen tallentamiseen, tutkimiseen ja esille saattamiseen. Keskimääräinen myönnetty avustussumma oli 3 667 euroa. Avustusta myönnettiin mm. erilaisten kylä- ja perinnekirjojen tekemiseen ja julkaisemiseen.

Avustusta myönnetään ensisijaisesti perinneaineistojen keruuseen tallentamiseen ja tutkimiseen, paikallis- ja kotiseutuarkistojen tai muiden pienten arkistojen järjestämiseen sekä aineistojen esille saattamiseen. Hakemuksia saapui yhteensä 85 kappaletta ja haettu summa oli yhteensä 516 505 euroa.

Etelä-Pohjanmaan ja Pohjanmaan avustukset: Isokyrö, Lehmäjoen nuorisoseura, 3 000 euroa Lehmäjoen kyläkirjan julkaisemiseen. Kuortane, Salmen kyläseura ry, 3 000 euroa Salmenkylän kyläkirjan kirjoittamiseen ja julkaisemiseen. Seinäjoki, ProAgria Etelä-Pohjanmaa ry / Etelä-Pohjanmaan maa- ja kotitalousnaiset, 5 000 euroa Eteläpohjalaista ruokaperinnettä -oppaan sisällön ja ulkoasun päivittämisen työvoima- ja raaka-ainekustannuksiin.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä