VAASA
Onkilahden yhtenäiskoulussa on todettu kolme koronavirustartuntaa 31. tammikuuta. Mahdollisia virukselle altistuneita on yhteensä 86 henkilöä.
Onkilahden yhteiskoulun henkilökuntaa, karanteeniin määrättyjä oppilaita sekä koko koulun oppilaiden huoltajia on tiedotettu tapahtuneesta.
Karanteenissa on yhteensä 66 oppilasta ja 20 aikuista.
Koulussa järjestetään opetusta vuosiluokille 1-9 ja altistuneita on sekä ala- että yläluokilla.
– Työ mahdollisten altistuneiden selvittämiseksi käynnistettiin välittömästi, kun tieto tartunnasta saatiin. Kaikki altistuneet on kartoitettu ja asetettu karanteeniin. Karanteeniin jäävien oppilaiden opetus hoidetaan etäopetuksena, kertoo koulutoimenjohtaja Kari Nummela.
Etäopetukseen siirtyvät tiistaista alkaen Onkilahden yhtenäiskoulun yläkoulun oppilaat. Alakoulun puolelta etäopetukseen siirtyvät luokat 5A, 5B, 6A ja 6B.
Nummela kertoo, että lähiopetuksessa jatkavat muut alakoulun luokat.
Koulu laittoi asiasta tiedotteen Wilmaan.
– Etäopetus kestää sen kaksi viikkoa, eli karanteenin ajan. Alkupäivämäärä ajoittuu 26.–28. tammikuuta. Karanteenipäätökset tulivat vähän eri aikaan. Karanteeni voi mennä perjantaihin 12. helmikuuta saakka, Nummela kertoo.
Edit. 1.2. klo 19.27: Lisätty tieto osittaiseen etäopetukseen siirtymisestä.
Helene Varila

