Järvi-Pohjanmaan yhteistoiminta-alueella voidaan luopua monista käytössä olleista koronarajoituksista marraskuun alusta alkaen, kunhan hyvästä käsi- ja yskimishygieniasta, turvaväleistä ja kasvomaskien aktiivisesta käytöstä huolehditaan.
Höllentyvät rajoitukset tuovat helpotuksia erityisesti Vimpelissä käytössä olleisiin rajoituksiin.
Nämä toiminnot palaavat marraskuun alusta alkaen:
Vimpelin liikuntahalli
Vimpelin liikuntahallin kuntosalin käyttöönotto 2.11., enintään 10 henkilöä
Vimpelin elokuvateatterin toiminnan käynnistyminen
Vieresniemen julkisen saunan käyttöönotto pienryhmille, enintään viisi henkilöä
Vimpelin Toimelan keittiön jakelulinjaston avaaminen
Vimpelin työpaja Apajan toiminta jatkuu taas
Ikäihmisten päivätoiminnat alkavat koko alueella
Kehitysvammaisten toimintakeskuksissa jatketaan toimintaa pienryhmissä
Akuuttiosastolla vierailuista sovitaan joustavasti puhelimitse numerosta 06 2412 7777, ja vierailijoille annetaan suojaimet osastolle tulon yhteydessä. Vierailut sallitaan potilashuoneissa.
Tehostetun palveluasumisen ja palveluasumisen yksiköissä voi vierailla oireettomana ja suojautuneena. Omaisen saapuessa asumisyksikköön hoitaja opastaa suojautumisessa ja ohjaa vieraan asukkaan omaan huoneeseen.
Intervallijaksoissa palataan aikaisempiin suojattuihin käytäntöihin Intervalliosastolla, Lintukodissa, Sateenkaaressa ja Tuulikellossa.
Alueen kaikissa lukioissa opiskelu jatkuu lähiopetuksena. Lukiot ovat varanneet kasvomaskeja opiskelijoilleen. Opiskelijoita suositellaan kuitenkin ottamaan mukaan myös omia kasvomaskeja.
Vimpelin esi- ja perusopetukselle on annettu aiemmin ohjeet etäopetukseen siirtymisestä, mikäli tartuntatilanne pahenee. Mikäli esi- ja perusopetus siirretään etäopetukseen, tai oppilas on määrätty karanteeniin, oppilaille järjestetään ateriajakelu. Vimpelin kansalaisopisto ja musiikkiopisto toimivat niin kauan, kun koulut ovat toiminnassa.

