Kym­me­niä al­tis­tui ko­ro­nal­le Kok­ko­las­sa – kahden kou­lu­luo­kan op­pi­laat ja opet­ta­jat ka­ran­tee­niin, mah­dol­li­sia al­tis­tu­mi­sia myös ui­ma­hal­lis­sa

Arkistokuva: Timo Marttila
Arkistokuva: Timo Marttila

KOKKOLA

Kokkolassa on todettu lauantaina kaksi koronavirustartuntaa, joista toiseen liittyy kymmenien joukkoaltistuminen, tiedottaa Soite.

Keski-Pohjanmaan sosiaali- ja terveyspalvelukuntayhtymän Soiten lauantai-iltana lähettämän mediatiedotteen mukaan joukkoaltistumiseen liittyvä tartunta on todettu Chydeniuksen koulun oppilaalla.

Tartunnat saaneet ovat nyt kotieristyksessä ja altistuneiden jäljitys on käynnissä. Soiten mukaan on selvää, että altistuneita on useita kymmeniä. Tartuntaketju on selvillä.

Varotoimenpiteenä Chydeniuksen koulun 3. ja 4. luokan oppilaat ja opettajat siirretään etäopetukseen syyslomaan 9.10. saakka. Oppilaat ja opettajat asetetaan karanteeniin.

– Kaikki Chydeniuksen koulun 3. ja 4. luokan oppilaat ja opettajat testataan sunnuntaina, tiedotteessa kerrotaan.

Koronavirukselle on voinut altistua myös Kokkolan kaupungin uimahallissa Vesiveijarissa 23. syyskuuta kello 12–14. Soite pyytää kävijöitä seuraamaan koronavirukseen viittaavia oireita ja olemaan tarvittaessa yhteydessä Soiten koronaneuvontanumeroon 06 828 7499.

Kuluneen kahden viikon aikana Soiten alueella on todettu yhteensä seitsemän koronavirustartuntaa. Yhteensä Keski-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin alueella on nyt todettu 47 koronavirustartuntaa.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä