Pohjanmaalla ei löytynyt tiistaina yhtään uutta koronatartuntaa – Etelä-Pohjanmaallakin todettiin vain yksi

Kuva: Paula Kaskimaa

Vaasan sairaanhoitopiirissä ei todettu tiistaina yhtään uutta koronatartuntaa. Näytteitä alueella otettiin eilen 322.

Nollapäivän ansiosta sairaanhoitopiirin kahden viimeisimmän viikon ilmaantuvuusluku jatkoi laskua. Sataatuhatta asukasta kohti alueella on todettu 35 tartuntaa kahden viikon aikana, kun eilen luku oli vielä 38. Kaikkiaan todettuja koronavirustapauksia on 2270.

Sairaanhoitopiirin koronakoordinaatioryhmä totesi eilen, että alue on siirtynyt leviämisvaiheesta kiihtymisvaiheeseen.

Etelä-Pohjanmaalla yhden tartunnan päivä

Tiistaina Etelä-Pohjanmaalla löytyi vain yksi uusi koronatartunta. Kaikkiaan sairaanhoitopiirin alueella on todettu nyt 708 tartuntaa.

Näytteitä tiistaina otettiin maakunnan alueella yhteensä 517. Yhteensä näytteitä on otettu epidemian aikana lähes 90 200.

Viimeisimpien 14 vuorokauden aikana Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin alueella on todettu 47 koronatartuntaa. Maakunnan ilmaantuvuusluku on nyt 24,4.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen mukaan koko Suomessa todettiin tiistaina yhteensä 803 koronavirustartuntaa. Eniten tartuntoja tuli ilmi Helsingissä (284), Vantaalla (83), Espoossa (67) ja Turussa (65).

Mainos (sisältö jatkuu alla)

Mainos päättyy

Mainos (sisältö jatkuu alla)

Mainos päättyy

Tilaa Ilkka-Pohjalaisen uutiskirje

Saat tuoreimmat uutiset ja puheenaiheet suoraan sähköpostiisi

Tilaa uutiskirje