Seinäjoen vihreät perustivat paikallisyhdistyksen

SEINÄJOKI

Seinäjoella perustettiin sunnuntaina 24.10. uusi vihreä paikallisyhdistys, Seinäjoen Vihreät.

Paikallisyhdistyksen tavoitteena on edistää vihreiden arvojen toteutumista Seinäjoella sekä yhdistää arvomaailmaltaan samanlaisia ihmisiä alueella.

Seinäjoen paikallisyhdistys hakee Vihreä liitto rp:n sekä Vaasan vaalipiirin vihreät ry:n jäsenyyttä. Yhdistyksen tarkoituksena on jatkossa asettaa ehdokkaat kuntavaaleissa Seinäjoella. Tähän saakka ehdokasasettelusta on vastannut Etelä-Pohjanmaan vihreät.

Yhdistyksen ensimmäiseksi puheenjohtajaksi valittiin Laura Kivimäki.

– On todella hienoa päästä toimimaan uuden yhdistyksen ensimmäisenä puheenjohtajana. Päätavoite ensimmäisen vuoden aikana on käynnistää yhdistyksen toiminta ja saada mukaan mahdollisimman paljon vihreästä politiikasta kiinnostuneita ihmisiä, iloitsee Kivimäki valinnastaan.

Hallituksen jäseniksi valittiin Taavi Horila, Laura Ala-Kokko, Mikko Muilu, Hannele Salmela ja Tuomas Ojajärvi. Hallituksen järjestäytymiskokouksessa Taavi Horila valittiin yhdistyksen varapuheenjohtajaksi.

Kommentoi


Luetuimmat paikallisuutiset
  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Työpaikat Etelä-Pohjanmaa
Työpaikat Pohjanmaa
Luetuimmat poliisiuutiset
  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Luetuimmat urheilu
  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi

Lisää Paikallisia