Suomen ahkerin Wolt-lä­het­ti löytyy Sei­nä­joel­ta – Kul­jet­ti viime vuonna 15 719 ruo­ka­lä­he­tys­tä

Seinäjoki
Seinäjokelainen Kazeem Salawu toimitti viime vuonna 15 719 Wolt-ruokalähetystä Seinäjoella, mikä on viime vuoden ennätys koko maassa.
Seinäjokelainen Kazeem Salawu toimitti viime vuonna 15 719 Wolt-ruokalähetystä Seinäjoella, mikä on viime vuoden ennätys koko maassa.
Kuva: Jaakko Elenius

Kello on kymmenen torstaiaamuna. Istumme Wolt-lähetti Kazeem Salawun autossa Seinäjoen keskustassa ja odotamme päivän ensimmäistä tilausta.

Kazeem esittelee auton kojelautaan kiinnitettyä näyttöä.

– Katson tästä dokumentteja, jos on hiljaista. Tämä on tällainen minitoimisto, hän naurahtaa.

Vihdoin puhelin piippaa. Aamun ensimmäinen kuljetus odottaa viereisessä ravintolassa.

Salawu nousee autosta nopeasti, nappaa takapenkiltä lämpölaukun ja käy tottuneesti hakemassa ruokalähetyksen ravintolan tiskiltä.

40 lähetystä päivässä

Woltin lähettidatan mukaan Salawu toimitti viime vuonna 15 719 ruokalähetystä Seinäjoella, mikä on Woltin viime vuoden ennätys koko maassa (HS 4.3.2023). Se tekee noin 40 lähetystä päivässä.

Salawu kertoo olevansa menestyksestään yllättynyt.

– En osannut odottaa sellaista.

Mikä on ahkeruutesi salaisuus?

– Ei siinä ole mitään ihmeellistä. Menen ulos ja ryhdyn tienaamaan.

Salawu ei ehdi edes poistua edellisestä ravintolasta, kun puhelin piippaa uudelleen.

– Ihmiset heräilevät ja tilaavat aamupalaa. Pian koittaa lounasaika, ja silloin on kiire, Salawu tietää.

Ajamme Kasperiin. Kapuamme kerrostalon viidenteen kerrokseen ja jätämme lämpöä hohkaavan leipäpakkauksen asunnon oven taakse. Salawu soittaa ovikelloa asiakkaalle merkiksi ennen kuin kääntyy kannoillaan ja kuittaa puhelinsovelluksesta lähetyksen tehdyksi.

– Koronan jälkeen kontaktittomasta toimituksesta tuli tapa. Haluaisin nähdä asiakkaita enemmän. Jotkut toki avaavat oven ja kiittävät nopeasta kuljetuksesta. Tutut asiakkaat antavat tippiä.

Kahvilasta noudetun espresson ja bagelin jätämme rivitalon oven taakse Pajuluomalla. Tässäkään talossa asiakas ei avaa ulko-ovea ennen kuin Salawu on kaasutellut tiehensä.

Yrittäjän vapaus

Plim! Salawu kuittaa puhelimestaan seuraavan tilauksen hoidettavakseen. Noudamme lähetyksen pizzeriasta, jonka työntekijät ovat huumorista päätellen Salawulle jo tuttuja.

– Tässä työssä ei pääse masentumaan. Minulla on tosi hauskaa näiden kanssa, hän nauraa.

Salawu muutti kansainvälisen liiketalouden opintojen perässä Nigeriasta Seinäjoelle vuonna 2012. Tradenomiksi hän valmistui vuonna 2013, mutta ei saanut koulutustaan vastaavaa työtä.

– Se on iso epäkohta Suomessa, että maahanmuuttajia ei palkata töihin koulutuksesta huolimatta.

Päivässä Wolt-lähetti Kazeem Salawun auton mittariin tulee 40–200 kilometriä.
Päivässä Wolt-lähetti Kazeem Salawun auton mittariin tulee 40–200 kilometriä.
Kuva: Jaakko Elenius

Salawu työskenteli siivoojana, kunnes päätyi Wolt-lähetiksi kolme vuotta sitten.

Julkiseen keskusteluun nousee ajoittain lähettien työsuhde. Tai lähinnä se, ettei sitä ole. Lähetit ovat itsenäisiä yrittäjiä, jotka vastaavat itse työn sivukuluista.

Salawu ei valita.

– Parasta on vapaus. Saan päättää itse työaikani eikä kukaan määrää minua.

Työt voi aloittaa ja lopettaa milloin tahansa.

– Klikkaan vain sovelluksesta itseni töihin ja ryhdyn ottamaan tilauksia vastaan. Lopettaessani pyyhkäisen itseni offline-tilaan.

Tuntee tiet kuin taksikuski

Salawu ei ole tarvinnut karttaa kertaakaan koko aamupäivän aikana.

– Tunnen kaikki Seinäjoen tiet kuin taksikuski, hän nauraa.

Kilometrejä tulee päivässä neljästäkymmenestä kahteensataan. Tuulilasilla on pysäköintiä helpottava lappu, joka kertoo auton kuuluvan Wolt-lähetille.

Eniten Salawu kuljettaa ruokaa Puskantien ja Koulukadun ympäristöön.

– Niillä alueilla asuu paljon opiskelijoita, hän tietää.

Kazeem Salawu on työskennellyt Woltin ruokalähettinä kolmisen vuotta. Parasta työssä on yrittäjän vapaus.
Kazeem Salawu on työskennellyt Woltin ruokalähettinä kolmisen vuotta. Parasta työssä on yrittäjän vapaus.
Kuva: Jaakko Elenius

Lähettipalvelun kautta ruokaa tilaavat kuitenkin kaiken ikäiset.

– Myös vanhukset.

Salawun mukaan ruokaa tilataan eniten hampurilaisravintolasta sekä Wolt-marketista.

– Pikaruokaa tilataan mihin aikaan päivästä tahansa. Eniten keikkoja on iltaisin, kun ihmiset tulevat töistä kotiin.

Jos keskustassa tilauksia satelee tavallista vähemmän, Salawu siirtyy Ideaparkiin, sillä sovellus tarjoaa toimeksiantoja sijainnin mukaan.

Nyt ei tarvitse keskustasta siirtyä, sillä puhelin piippaa jälleen. Uusi tilaus odottaa noutajaansa.

Jutun otsikkoa muokattu 24.3.2023 klo 20.47.

Ilmoita asiavirheestä