Jukurien päävalmentaja vaihtuu ensi kaudelle

MIKKELI

Jääkiekkoliigan mikkeläisseura Jukurien päävalmentaja Marko Kauppinen ei jatka seuran luotsina ensi kaudella, Jukurit kertoi torstaina. Kauppinen ei käytä seuran tarjoamaa jatkosopimusta, vaan siirtyy Liigan ulkopuolisiin valmennustehtäviin.

Jukurien valmentajana viime tammikuussa aloittaneella Kauppisella oli optio kaudesta 2021–22, jota seura ei voinut vahvistaa korona- ja taloustilanteen aiheuttamien epävarmuuksien vuoksi marraskuussa. Nyt seura tarjosi option lunastusta, mutta Kauppinen ilmoitti jättävänsä jatkosopimuksen käyttämättä.

–  Lähtöpäätös rakkaasta seurasta ei ollut helppo, ja toivon, että jonain päivänä voin vielä palata kotiseuraani takaisin monia kokemuksia rikkaampana. Nyt keskittyminen on täysin tässä kaudessa, sillä pelejä on vielä paljon jäljellä, Kauppinen sanoo.

Jukurit kertoo aloittavansa uuden päävalmentajan hakuprosessin ja tiedottaa sen etenemisestä kevään aikana.

Kommentoi
Luetuimmat urheilu-uutiset
  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Työpaikat Etelä-Pohjanmaa
Työpaikat Pohjanmaa