NHL-seura Nashville hankki kolmannen suomalaismaalivahdin

NASHVILLE

Jääkiekon NHL-seura Nashville Predators hankki riveihinsä kolmannen suomalaismaalivahdin, kun Kasimir Kaskisuo liittyi seuran riveihin. Predators kertoi Kaskisuon yksivuotisesta sopimuksesta nettisivuillaan.

Seuran ennestään tutut suomalaisvahdit ovat Pekka Rinne ja Juuse Saros.

Jokerien kasvatti Kaskisuo, 27, debytoi NHL-kaukaloissa viime marraskuussa Toronto Maple Leafsin riveissä Pittsburgh Penguinsia vastaan. Debyytti ei ollut paras mahdollinen, sillä Kaskisuo päästi taakseen kuusi maalia. Valtaosan kaudesta hän pelasi AHL-kiekkoa Toronto Marliesin riveissä.

Tulevalla kaudella Kaskisuo tienaa NHL-jäillä 700  000 dollaria, noin 596  000 euroa. Jos tie vie farmijoukkueeseen, vuositienestit putoavat vajaaseen 64  000 euroon.

NHL-kauden on määrä alkaa tammikuun alussa.

KommentoiLuetuimmat urheilu-uutiset
  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Työpaikat Etelä-Pohjanmaa
Työpaikat Pohjanmaa