Vedon sarjapelit olivat vaarassa – pelaajat ja valmennusjohto säästötalkoisiin

Vimpelin Vedon miesten superpesisjoukkueen pelaajat ja valmennusjohto lähtivät mukaan talkoisiin helpottamaan seuran talousahdinkoa pienentämällä tulevan kauden palkkioitaan. Veto tiedotti asiasta maanantaina.

–Joukkueen tekemän päätöksen myötä halusimme auttaa seuraa tässä haastavassa tilanteessa ja varmistaa samalla myös seuran tulevaisuutta, Vedon pelinjohtaja Markku Hylkilä kertoo seuran tiedotteessa.

–Päätökset eivät ole helppoja, koska kyseessä on meille osalle ainut toimeentulo kesän aikana. Tärkeintä on kuitenkin, että pääsemme jatkamaan valmistautumista heinäkuussa alkavaan sarjaan, Hylkilä jatkaa.

Koronaepidemian vuoksi määrätyn 500 katsojan yleisörajoitus iskee rankalla kädellä Superpesiksen yleisömagneettina tunnetun Vimpelin Vedon lippu- ja ravintolatuloihin, jotka muodostavat merkittävän osan seuran tulobudjetista.

–Ilman pelaajien apua olisi koko sarjaan lähteminen ollut vaarassa. Joukkueen panos kertoo myös vahvasta yhteisöllisyydestä, mikä seurassamme vallitsee, Vedon toiminnanjohtaja Jukka-Pekka Kujala kiittelee tiedotteessa.

Veto on voittanut viime vuosikymmenellä SM-kultaa vuosina 2010, 2016 ja 2017.

Kommentoi
Luetuimmat urheilu-uutiset
  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Työpaikat Etelä-Pohjanmaa
Työpaikat Pohjanmaa