Yhdistyksen toiseksi tärkein tehtävä – Veljiä ei enää ole, sisariakin vain kaksi

Kunnan varastosta varastosta löytyi Isonkyrön Sotaveteraanien lippu, jota ei ole koskaan aikaisemmin käytetty. Kirkossa säilytetään toista lippua, jota käytetään siellä järjestettävissä tilaisuuksissa.
Kunnan varastosta varastosta löytyi Isonkyrön Sotaveteraanien lippu, jota ei ole koskaan aikaisemmin käytetty. Kirkossa säilytetään toista lippua, jota käytetään siellä järjestettävissä tilaisuuksissa.
Kuva: Elena Mikkilä

Aivan nyt lyö tyhjää, tunnustaa Etelä-Pohjanmaan Sotaveteraanipiirin puheenjohtaja Esko Petäjä. Ollaan Isonkyrön museolla, hänen kotiyhdistyksensä historian viimeisessä kokouksessa. Asialistan tärkein kohta on yhdistyksen toiminnan lopettaminen.

– ...

Haluatko jatkaa lukemista?

I-P Digi -tilauksella pääset lukemaan tämän ja paljon muita kiinnostavia artikkeleita.

Tilaa Ilkka-Pohjalaisen uutiskirje

Saat tuoreimmat uutiset ja puheenaiheet suoraan sähköpostiisi

Tilaa uutiskirje