Vihdoin ja viimein pystyivät Ähtärin kunnan matkailun ”huippuosaajat” tekemään päätöksen karhujen palautuksesta.
Ehdotin vuonna 2020 selvitysmiestä Ähtärin kunnan omistamiin matkailuyhtiöihin ja karhujen välitöntä palautusta ja konkurssihakemusta, nyt näyttää siltä että tuolla toimella olisi tullut vähintään 10 miljoonan euron säästöt.
Eläinpuisto-yhtiö solmi 15 vuoden vuokrasopimuksen karhuista, se oli valtava virhe. Toivottavasti sopimuksen purkamisesta ei tule kustannuksia Eläinpuistolle. Toivottavasti karhujen vuokrat on saatu maksettua.
Pandaseikkailusta tuli Ähtärin kunnalle paljon velkaa ja sen omistamille matkailuyhtiöille. Nyt yhtiöille haetaan velkasaneerausta, sitä ei pidä myöntää missään tapauksessa, on niin paljon epäselvyyksiä, mm. omistajan tekemät lainoitukset, joissa ei otettu huomioon lainkaan kuntalakia, SEUT 107, ym. lakeja. Myös kuntalaisen muutoksenhakuoikeutta rikottiin. Eläinpuisto on velantekokone, ei mitään muuta, todella kalliita työpaikkoja on se tuottanut.
Ähtärin kunnan taloudellinen tilanne on surkea, johtuen suurelta osin epäonnistuneesta panda-hankkeesta.
Hulvaton jo 30 vuotta jatkunut taloudenhoito saa karmean lopun. Mini-Suomen romahduksesta alkoi kunnan kiihtyvä taloudellinen alamäki.
Tälle talouslinjalle on kolme nimittäjää, suuruudenhulluus, yltiöpäinen riskien otto ja lakien, jopa kunnan oman hallintosäännön rikkominen.
Veroprosenttia ollaan taas nostamassa, se pahentaa tilannetta entisestään ja vie kunnan vetovoimaa alas kiihtyvällä vauhdilla.
Ähtäri on kallis paikka elää ja yrittää.
Säästöjä suunnitellaan. Paras kohde, jota ei pidä jättää käyttämättä, on kunnan hallinto. Soten tullessa työt hallinnossa vähenivät, silti viranhaltijoiden määrä on pysynyt jokseenkin samana, jollei peräti lisääntynyt.
Ähtärin kuntaa odottaa ihan nurkan takana kriisikunnaksi joutuminen ja pakko liittäminen toiseen kuntaan, juuri niin kuin ennustin vuonna 2020.
Hirvittävän kalliiksi tulivat pandat Ähtärille.
Jotakin valoa näkyy tunnelissa, esimerkkinä voidaan pitää lokakuun 21. päivänä pidettyä kunnanvaltuuston kokousta, jossa valtuutettu Mikko Savola lausui pontevasti: ”Poliitikolla on vastuu.” Minusta tuo oli juuri tähän aikaan sopivasti sanottu.
Luottamushenkilöiden eroa vaatineet kertoivat ryhmäpuheenvuoroissaan luottamuksesta, moraalista ja vastuusta. Puheenvuorot olivat miellyttävää kuultavaa tavallisen kuntalaisen, panda-hankkeen maksajan kannalta, oikeastaan kuin seireenien laulua. Toivottavasti nyt panda-romahduksen selvittelyssä nuo kaikki periaatteet muistetaan kristallinkirkkaasti.
Kaikkien Ähtärin kunnan vaaleilla valittujen luottamushenkilöiden/poliitikkojen pitää tuota noudattaa ja ottaa vastuunkanto vakavasti. Jos vielä ilmenee laittomuuksia harrastetun, niin ei ole poissuljettua, että joutuu omalla kukkarolla käymään vahingonkorvausvaatimusten tullessa. Nöyryyttä pitää löytyä.
Viranhaltijoilla on virkavastuu, se on helppoa kuin heinän teko.
Uskon, että kuntalaiset seuraavat tarkasti, miten vastuun kanto päättäjiltä onnistuu. Itse seuraan erittäin tarkasti ja olen ottanut avuksi viranomaisia.
Viime aikoina on otsikoissa ollut taas ikäviä juttuja Ähtärin liike-elämästä.
Mikä ihme siinä on, kun firmalla menee huonosti, se pitää saada myytyä Eläinpuiston tytäryhtiölle Hotelli Mesikämmenelle, joka on suurissa taloudellisissa vaikeuksissa jo ennestään. Vielä erikoisemmaksi operaation tekee se, että osto- ja myyntipuolella on samoja henkilöitä. Onneksi oli valppaita luottamushenkilöitä.
Eläinpuiston henkilöstökulujen karsinta on ollut mitätöntä, kun katsoo tilinpäätöksiä. Hiljaisena talvikautena, 10 kuukautta kestävänä, toimistossa päät kolahtelevat yhteen, porukkaa on niin runsaasti. Silti meno on jatkunut jo vuosia. On totuttu siihen, että kyllä kunta antaa rahaa ja niin on antanutkin, miksi säästellä.
Hotelli pitää sulkea talveksi. Siitä tulisi merkittävä säästö.
Kunnan omistamien matkailuyhtiöiden hallitukset ja johtajat ovat näyttäneet kykynsä, he saavat mennä. Kunnan ei pidä antaa mistään kautta rahaa matkailuyhtiöilleen, se pitää nyt lopettaa. Jos jatkuu, seuraukset voivat olla kivuliaita.
Ähtärissä on vakiintunut liian usein toistuva ikävä ilmiö. Jos johonkin kunnan virkaan tai toimeen joku valitaan, ei pätevyydellä ole mitään merkitystä, vaan sopivuudella.
Ähtärin kuntaa koettelevat kovat ajat ja varsinkin sen veronmaksajia, niin raskaita virheitä on kunnan hallinto tehnyt. Kunnanhallituksen puheenjohtajan ja valtuuston puheenjohtajan pitää ymmärtää erota välittömästi, se olisi lähtölaukaus Ähtärin kunnan selvitymiselle edes jotenkin.
Seppo Sahimäki
Ähtäri